Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiše, jeho manželku a dceru vyslýchala policie v kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) poprvé vypovídal ve čtvrtek na policii jako obviněný v dotační kauze Čapí hnízdo. Policie v týdnu vyslechla i další obviněné, Babišovu manželku Moniku a dceru Adrianu Bobekovou, píše Právo. Bobeková v letech 2008 až 2010 předsedala dozorčí radě Farmy Čapí hnízdo.

Všichni tři obvinění vinu podle Práva odmítli. Detektiv pražské policie Pavel Nevtípil, který kauzu vyšetřuje, Babiše údajně vyslýchal na služebně jen krátce. Moniku Babišovou měl Nevtípil vyšetřovat v pondělí, Bobekovou v pátek. Obě ženy v minulosti odmítaly vypovídat z důvodu údajných zdravotních obtíží. Kvůli nim se vyšetřování vyhýbá také Babišův syn z prvního manželství Andrej.

Všichni tři obvinění vinu popřeli

Nevtípil si nechal na zdravotní stav obou Babišových potomků zadat posudky. Minimálně u Bobekové se tedy muselo ukázat, že je schopna se výslechu účastnit. Obhájce Babiše a jeho rodiny Michael Bartončík se k situaci odmítl vyjádřit.

Babiš již vysvětlení v kauze Čapí hnízdo podával několikrát, teď poprvé v ní ale figuroval jako obviněný. Poslanecká sněmovna ho totiž spolu se stranickým kolegou Jaroslavem Faltýnkem před pěti měsíci vydala k trestnímu stíhání. Celkem je v rámci kauzy z možného dotačního podvodu ve výši 50 milionů korun a poškozování finančních zájmů Evropské unie obviněno sedm osob. Hrozí jim trest odnětí svobody na pět až deset let.

Kauza se začala vyšetřovat v listopadu 2015, kdy policie obdržela anonymní trestní oznámení. Obvinění byla vznesena v říjnu loňského roku.

Kauza Čapí hnízdo

2006 - Začala přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo. V únoru 2006 se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi.

1. prosince 2007 - ZZN AGRO, s.r.o. Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov. ZZN AGRO Pelhřimov se později přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní.

20. srpna 2008 - Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.

Červen 2010 - Farma byla dokončena a otevřena. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.

Září 2010 - Udělením dotace Čapímu hnízdu se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma brána jako malý podnik, a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.

Únor 2011 - Při jednom z auditů bylo zjištěno, že farma požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, v roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna.

Říjen 2013 - Babiš řekl týdeníku Respekt: "S Čapím hnízdem nemám nic společného ... Nevím, komu to patří." V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.

Listopad 2013 - Podle Babišova prohlášení z 13. března 2016 skupina Agrofert převzala "ztrátovou a předluženou farmu".

Červen 2014 - Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

29. prosince 2015 - Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo.

2. března 2016 - Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů.

13. března 2016 - Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi Sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnili jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).

2017: 24. května - Babiš opustil vládu.

26. května - Na twitterovém účtu skupiny Julius Šuman, která zveřejnila nahrávky s Babišem, se objevila auditorská zpráva ministerstva financí o farmě. Dokument vypracovaný v roce 2016 dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s Agrofertem v době žádosti o dotaci. V té době byl ministrem financí Babiš.

10. srpna - Policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Žádost souvisela s kauzou dotací, 6. září Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala.

9. října - Babiš a Faltýnek byli obviněni. Oba politici vinu odmítli. Babiš proti obvinění podal stížnost.

20. - 21. října - Hnutí ANO vyhrálo volby, se zvolením do Sněmovny získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Prezident Zeman Babiše 6. prosince jmenoval předsedou vlády.

23. října - V kauze obvinila policie 11 lidí, mezi stíhanými je podle Babiše i jeho manželka, děti a švagr.

21. listopadu - Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka.

20. prosince - Oznámeno, že OLAF uzavřel své vyšetřování okolo dotací pro Čapí hnízdo. Výsledky byly postoupeny ČR.

2018: 2. ledna - Babiš řekl, že Agrofert podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování OLAF.

4. ledna - MF zveřejnilo na webu tři odstavce závěrů ze zprávy OLAF. OLAF vyzývá k vynětí farmy z projektů dotovaných unií a ve zprávě se píše také o nesrovnalostech v projektu.

MF navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Týká se to i dotace pro Čapí hnízdo.

8. ledna - Hospodářské noviny (HN) zveřejnily na webu podrobnosti o zprávě OLAF. Ta mimo jiné uvádí, že při žádosti o dotaci Čapí hnízdo byly podány nepravdivé informace. Aktuálně.cz a HN později zveřejnily na webu kompletní znění zprávy OLAF.

19. ledna - Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka ke stíhání.

24. ledna - Státní zástupce vyhotovil usnesení, kterým rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše a Faltýnka.

29. ledna - Ministerstvo financí oznámilo, že vyňalo farmu Čapí hnízdo z evropského financování.

3. května - Státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění jako nedůvodnou. Stíhání Faltýnka a dalších tří osob žalobce naopak zrušil.

4. května - Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy vyzval firmu Imoba z holdingu Agrofert, coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Úřad 5. června sdělil, že Imobě lhůtu prodloužil do 29. června.

6. června - šéf OLAF Nicholas Ilett se důrazně ohradil proti Babišovu lednovému tvrzení, že OLAF není nezávislý a kauza Čapí hnízdo je zpolitizovaná v České republice i v Bruselu.

9. června - Právo napsalo, že Babiš ve čtvrtek 7. června poprvé vypovídal na policii jako obviněný. Policie vyslechla i další stíhané, Babišovu manželku Moniku a dceru Adrianu Bobekovou.

,

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...