Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská menšinová koalice v čele s TOP 09 dostává trhliny. Kvůli Trojkoalici

Česko

  12:57
PRAHA - Menšinová koalice, která se v Praze rodí pod vedením TOP 09, dostává první trhliny. Trojkoalice je totiž ochotna diskutovat i o široké koalici s ANO a ČSSD. Jednání se nebrání ani ODS.

Dvě tváře TOP 09. Karel Schwarzenberg (vlevo) a Miroslav Kalousek. foto: Yan ReneltMAFRA

Pětice stran v čele s TOP 09 v úterý po poledni po koaličním jednání jednohlasně oznámila, že od ledna by v metropoli mohla vládnout menšinová koalice s podporou ODS. TOP 09, ODS, Trojkoalice, nezávislí a piráti by měli v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 35 hlasů. Poslali by tak dosud vládnoucí ANO a ČSSD do opozičních lavic. Vedení pražského ANO a ČSSD na to reagovalo mimořádnou večerní schůzkou, po které vyzvali TOP 09, ODS a Trojkoalici k jednání o široké koalici.

“Nabídka se dala očekávat a je dobře, že přišla, protože dává možnost vytvoření stabilní pražské koalice,“ reagoval dnes předseda pražských lidovců Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Pražští lidovci podle něj nabídku očekávali, už v pondělí se proto usnesli, že budou případně jednat o obou koaličních variantách. „Jako konzervativní strana KDU-ČSL upřednostňujeme menší pravicovou koalici, ta má bohužel jen 35 hlasů, zatímco velká koalice jde napříč politickým spektrem,“ doplnil Wolf.

Uvedli Prahu do chaosu

TOP 09 výrok Trojkoalice překvapil. „Nepovažuji to za solidní přístup,“ řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný (TOP 09). Projekt menšinové koalice, na kterém se dohodlo všech pět partnerů, je tím podle něj „méně jednoznačný“, než se v úterý zdálo. Chce o tom s Trojkoalicí jednat.

„ANO vyhrálo volby, s velkou slávou si rozdělilo křesla, a pak zjistilo, že to vůbec neumí. Spolu s ČSSD za rok uvedli Prahu do chaosu a teď, když cítí, že by o křesla mohli přijít, se probudili s apelem,“ reagovala předsedkyně zastupitelů za ODS Alexandra Udženija. „Každopádně si vyslechneme, jak vážně to s návrhem myslí,“ doplnila.

Po loňských volbách vládla v Praze koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Skončila poté, co byli v říjnu odvoláni čtyři z 11 radních.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat