Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražská žalobkyně Hercegová odstoupila. Je to odpovědné, reaguje Bradáčová

Česko

  9:25aktualizováno  10:14
PRAHA - Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová k pátečnímu dni rezignovala na svou funkci. Končí i její náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová. Hercegová dodala, že tak ona i její podřízené chtějí umožnit personální obměnu. Na státním zastupitelství zůstanou jako řadové žalobkyně.

Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová rezignovala na svou funkci. foto: ČTK

„Funkci městské státní zástupkyně, která je náročná a exponovaná, vykonává již devátým rokem a podle jejího názoru je to doba, kdy by již mělo dojít k obměně v obsazení funkce krajského státního zástupce,“ zdůvodnila konec za Hercegovou mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. Končící zástupkyně se údajně obávala „stagnace státního zastupitelství“ pod jejím vedením. „Vždy byla zastáncem funkčních období vedoucích státních zástupců,“ zdůraznila Hercegová podle Zenklové ve svém prohlášení.

Vlivná žalobkyně Hercegová stopla vyšetřování lobbisty Janouška, tvrdí policie

Na otázku, zdali koncem žalobkyně nestojí jiné důvody, například trestní stíhání, mluvčí pouze odpověděla: „Je to její rozhodnutí, rezignaci podala dnes ministru spravedlnosti stejně jako její dvě náměstkyně.“

Spolu s Hercegovou skončila i její náměstkyně Ivona Horská a Dita Havlínová. Nyní běží měsíční rezignační lhůta. Po 29. únoru všechny tři zůstanou v soustavě státního zastupitelství jako řadové státní zástupkyně.

Jde o projev odpovědnosti, říká Bradáčová

„Rezignaci považuji za projev odpovědnosti vůči celé soustavě státního zastupitelství,“ vzkázala serveru Lidovky.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jelikož se Hercegová i Bradáčová omezily pouze na krátká, oficiální vyjádření, co konkrétně předcházelo konci městské státní zástupkyně, bude obtížné zrekonstruovat. Hercegová totiž přímo nedozorovala žádný případ, vyčítat se jí mohla „jenom“ manažerská selhání.

Reakce na konec Jany Hercegové:

  • „Bylo to z osobních důvodů. Chtěl bych jí poděkovat za dlouholetou práci. Zároveň myslím, že MSZ Praha potřebuje nový impulz a čerstvou krev, takže z tohoto důvodu její rozhodnutí vítám,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
  • „Změna by mohla pražskému městskému zastupitelství prospět. Snad se v budoucnu nebudou opakovat pochybnosti o důslednosti vyšetřování některých ekonomických kauz,“ okomentoval odchod Hercegové ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

V kruzích státního zastupitelství se nicméně dlouho mluvilo o napjatém vztahu mezi vedením městského a vrchního státního zastupitelství. Hercegová tak teoreticky mohla skončit jako předchůdce Bradáčové Vlastimil Rampula, který byl odvolán.

Nejvyšší správní soud, který jeho odvolání potvrdil, ve svém rozsudku konstatoval – ve zkratce řečeno -, že Rampula připravil svůj úřad o důvěryhodnost. „Společnost právem očekává, že orgány veřejné žaloby prosazující trestní spravedlnost nebudou tuctovými anonymními úřady, nýbrž aktivními a sebevědomými subjekty, které reprezentují veřejný zájem a svými kroky představují ty instituce, jejichž existence spočívá na zavedení, dodržování, prosazování či vynucování pravidel. Pouze tak budou obdařeny důvěrou, která je pro jejich činnost zcela nezbytná. Důvěrou, která je podstatnou součástí celkové důvěry v právní stát. Její získání a udržení však není jen úkolem zákonodárce, nýbrž každodenním odpovědným výkonem funkce celé soustavy státního zastupitelství, všech státních zástupců a dalších osob v ní působících. Klíčovou úlohu vedoucích státních zástupců je třeba přitom zdůraznit,“ stojí v rozsudku.

Minulost Hercegové

Hercegová v minulosti podle médií čelila podezřením, že mařila vyšetřování některých kauz. Právo předloni v létě napsalo, že detektivové z protimafiánského útvaru ji podezírají, že podobně jako někdejší náměstek vrchního žalobce v metropoli Libor Grygárek kryla lobbistu Romana Janouška. V roce 2011 Hercegová podle Respektu nabádala svou podřízenou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí.

Hercegová podala rezignaci ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO). „Bylo to z osobních důvodů. Chtěl bych jí poděkovat za dlouholetou práci. Zároveň myslím, že MSZ Praha potřebuje nový impulz a čerstvou krev, takže z tohoto důvodu její rozhodnutí vítám,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr.

„Byl jsem informován o tom, že paní doktorka Hercegová, městská státní zástupkyně v Praze podala k dnešnímu dni rezignaci na svoji funkci. Její rozhodnutí respektuji. Pozice městského státního zástupce v Praze není jednoduchá, je to poměrně vytížené státní zastupitelství, kam často dopadají velice závažné kauzy. Z toho důvodu bych chtěl paní doktorce poděkovat za její práci a popřát hodně zdaru do dalšího profesního života,“ vyjádřil se i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

KRITIZOVANÉ KAUZY HERCEGOVÉ

2011

  • Týdeník Respekt v roce 2011 uvedl, že pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová nabádala svoji podřízenou, obvodní žalobkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby neprověřovala podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí.
  • Odvolaný ředitel fondu Libor Michálek si pořídil nahrávku s poradcem bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) - Martinem Knetigem. Údajně se mělo jednat o to, jak získat peníze na financování kariéry jeho šéfa a ODS. Drobil poté rezignoval.
  • „Proti tvrzení se naprosto ohrazuji. Jako dohledová státní zástupkyně jsem ze zákona oprávněná v trestních věcech udílet pokyny, dávat metodická doporučení, tzn. i v případě kauzy Drobil. Tímto jsem pouze upozornila na možná úskalí v rámci prošetřování této trestní věci,“ uvedla tehdy Hercegová pro Českou televizi. Svou podřízenou prý jen upozornila na to, že policie popsala skutek jinak, než odpovídá "souvislostem".

2014

  • Protimafiánský útvar podezíral Hercegovou z toho, že kryla vlivného lobbistu Romana Janouška. Podle kriminalistů zastavila v roce 2009 vyšetřování korupce při prodeji bytů, ve kterém figuroval právě Janoušek.
  • LIDOVKY.CZ: Vlivná žalobkyně Hercegová stopla vyšetřování lobbisty Janouška, tvrdí policie
  • Policie prověřovala úředníky z radnice Prahy 1, zdali neprodávají za polovinu tržní hodnoty lukrativní byty v centru města. Výměnou za to jim měly chodit úplatky a měl z toho profitovat mimo jiné i Janoušek, informoval tehdy deník Právo. Jenže když se případ dostal na stůl šéfky státního zastupitelství Hercegové, podle listu ho zastavila.
  • O prodeji bytů měl prý vědět i náměstek vrchního žalobce v Praze Libor Grygárek. „Podezřelá Jana Hercegová informuje podezřelého Libora Grygárka, že příslušníci policie u ní byli a že je s těmi byty vyhodila, další měli probrat osobně,“ napsali údajně detektivové do spisu už v roce 2012.
Bývalý žalobce Libor Grygárek (vlevo) a lobbista Roman Janoušek.
Autoři: , ,