5. dubna 2018 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražské náplavky čekají největší opravy v historii. Některé podniky zůstanou zavřené

Pražská náplavka je oblíbeným odpočinkovým místem spjatým s hudbou a zábavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská náplavka je oblíbeným odpočinkovým místem spjatým s hudbou a zábavou. | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Pražské náplavky čekají nejvýraznější úpravy v jejich novodobé historii. Oblíbená odpočinková místa Pražanů projdou přes letní sezónu plánovanou revitalizací, během níž by měly být opravovány zejména vnitřní prostory nábřežních zdí. Návštěvníci budou mít na náplavky stále přístup, některé podniky na nich však budou uzavřeny.

Revitalizace pražských náplavek by měla naplno začít v polovině dubna. Ve 12 kobkách, které projdou přes léto přestavbou, mají vzniknout kavárny, výstavní prostory nebo sociální zařízení. Dojít by mělo i na úpravu osvětlení, laviček či odpadkových košů na náplavkách.

Po opravě vnitřních prostor je na podzim naplánována rozsáhlá rekonstrukce celého prostoru náplavek. Rozdělena je do několik etap, aby nedošlo k úplnému uzavření míst podél Vltavy. 

Kvůli výstavě byl omezen vstup na náplavku. Lidé se v pondělí přímo nedostali...
Kvůli výstavě byl omezen vstup na náplavku. Lidé se v pondělí přímo nedostali...

„Náplavky budou omezeny jen minimálně. Veškeré zázemí a možnosti, které návštěvníkům nabízejí, zůstanou zachovány,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman s tím, že opravy budou probíhat za běžného provozu.

Na pražských náplavkách se ročně uskuteční kolem stovky společenských, sportovních a kulturních událostí. Mezi ty nejoblíbenější se řadí farmářské trhy a gastronomické festivaly. Ani na jejich pořádání by rekonstrukce neměla mít vliv.

Některé podniky zavřou

Zejména náplavka u Rašínova nábřeží na pravém břehu Vltavy patří k oblíbeným místům pro rekreaci. Jen co se na jaře oteplí, zaplní se lidmi, kteří povětšinou posedávají u řeky, přičemž využívají služeb místních podniků s občerstvením. Bez některých z nich se ovšem v letošním roce budou muset návštěvníci kvůli zmiňovaným opravám obejít.

„Bajkazyl a všechny pobřežní provozovny budou celé léto zavřené. Podle původní domluvy měla alespoň po část sezony být náplavka občanům a návštěvníkům Prahy normálně k dispozici. Bagry ale mají přijet 20. dubna a do září se má stavět,“ upozornili ve čtvrtek na svém facebookovém profilu provozovatelé baru Bajkazyl, který funguje rovněž jako půjčovna kol a cykloservis.

„Tato radikální změna v původním harmonogramu přestavby citelně poškodí kontinuitu naší činnosti a široký okruh lidí, kteří s námi spolupracují,“ dodali posléze s tím, že netuší, zdali podnik v budoucnu ještě někdy znovu otevřou.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana však dojde k uzavření pouze několika provozoven. „Omezení se týká pouze třech provozů v kobkách a jednoho menšího prostoru před nimi. Nedojde tedy k uzavření náplavek, jak se někteří provozovatelé snaží prezentovat,“ uvedl.

Revitalizace náplavek, na níž město vyčlenilo 225 milionů korun, měla původně začít již vloni na podzim, zahájení stavebních prací bylo ale nakonec odloženo na polovinu dubna. Podle tvrzení magistrátu se tak stalo kvůli některým připomínkám i nutnosti dodržet všechny termíny v jednotlivých řízeních.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz