Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražské školy trápí úbytek dětí, nejvíc to pociťují učiliště

studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy studenti | foto: Shutterstock

PRAHA Úbytek dětí pociťují základní i střední školy v Praze, často bojují o každého uchazeče. Zatímco letos opustí deváté třídy pražských ZŠ 8600 dětí, loni to bylo o 900 školáků více. Mnoho středních škol už bere bez přijímacích zkoušek a ani některá gymnázia nemají dosud naplněné třídy.

Vyplývá to z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV). Podle odhadů budou navíc v hlavním městě za pár let chybět tisíce řemeslníků, Praha se proto snaží přimět mladé lidi ke studiu na učilištích.

Přestože se ve většině republiky školy slučují, Praha v lednu posvětila vznik nového čtyřletého Gymnázia Milady Horákové. Škola se prvním studentům otevře v září, výuka zde bude zaměřena na moderní české dějiny. Gymnázium však dosud nemá naplněnou kapacitu a dál přijímá uchazeče.

Končící školní rok bude naopak poslední pro Střední odbornou školu U Vinohradského hřbitova v Praze 3, kterou se magistrát rozhodl sloučit se Střední školou elektrotechniky a strojírenství Jesenická. Důvodem byl podle náměstkyně primátora Marie Kousalíkové (ODS) nízký počet studentů ve škole, stejné obory se vyučují i na jiných školách.

Se sloučením ale nesouhlasí někteří studenti i opoziční zastupitelé. "Myslím si, že musíme hledět více do budoucnosti a nevycházet z toho, že teď je situace špatná, že se nám teď nehlásí žáci na tyto obory, ale naopak snažit se o to, jak je tam nalákat," řekla zastupitelka Eva Tylová (SZ).

Řemeslo má zlaté dno
Podle statistik ÚIV by měl přitom počet deváťáků klesat ještě po následující tři roky, v roce 2012 by mělo pražské základní školy opustit 7000 dětí. Potom ovšem začne žáků zase přibývat.

"Podle našich odhadů budeme v letech 2011 až 2012 mít v hlavním městě pouze tisíc studentů v učňovských a technických oborech. Dnes je jich okolo tří tisíc," uvedla Kousalíková. I současný stav je přitom nedostatečný, největší poptávka je po kominících, lakýrnících, tesařích a zednících. Praha proto vyčlenila dva miliony korun na kampaň Řemeslo má zlaté dno, která by měla přesvědčit žáky i jejich rodiče, že výuční list je záruka dobrého budoucího uplatnění.

Hlavní město každoročně investuje podle Kousalíkové do svých škol a školských zařízení asi 550 milionů korun z rozpočtové kapitoly školství. Letos bude z těchto peněz například dokončena přístavba a adaptace šaten Gymnázia Nad Alejí v Praze 6, která bude stát 17 milionů korun, 21 milionů bude vloženo do opravy základní školy pro žáky se specifickými poruchami chování na Zlíchově.

Magistrát letos také plánuje rekonstrukci řady školních sportovišť. Například na dostavbu hřiště a sportovní haly Gymnázia Jana Keplera v Praze 6 dalo hlavní město 27 milionů korun, rekonstrukce sportoviště Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 stojí 13 milionů korun.

Desítky milionů korun vkládají do oprav základních škol jednotlivé městské části. Například Praha 2 vloží do rekonstrukcí budov základních škol 20 milionů korun, o prázdninách chce opravit objekty základních škol Slovenská, Štěpánská a Londýnská. Více než 80 milionů korun letos investuje do školství pátá městská část.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!