1. října 2012 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský magistrát utrácí desítky milionů za právní služby. Zbytečně

Magistrát hlavního města Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magistrát hlavního města Prahy | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Praha ročně zbytečně utratí za externí právní služby desítky milionů korun. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechal zpracovat radní Lukáš Manhart (TOP 09). Magistrát, který má k dispozici vlastní právní oddělení, zaplatí každý rok za služby právníků 150 milionů korun.

Manhart dnes ČTK řekl, že v budoucnu by se částka měla snížit nejméně o třetinu. Změní se i systém výběru dodavatelů.

Doposud měly jednotlivé odbory možnost zadávat zakázky takzvaně "z ruky". Umožňovala jim to výjimka z pravidel pro zadávání veřejných zakázek.

Všechny jim svěřené prostředky tak byly podle Manharta beze zbytku utraceny. Třeba odbor městského investora každý rok vyplatil 40 milionů korun. "Mám důvod se domnívat, že ne všechny prostředky na právní služby svěřené odboru byly vynaloženy účelně," uvedl Manhart.

Škrty naučí město lépe hospodařit, míní Manhart

Jen za první pololetí letošního roku činí účet Prahy za externí právní služby 75 milionů korun. Příští rok už proto bude v rozpočtu vyčleněno o třetinu méně, tedy 100 milionů korun. "Jedině tímto způsobem naučíme odbory účelně hospodařit," uvedl.

V červnu pak magistrát podepíše rámcové smlouvy s vítězi nadlimitního tendru, který byl vypsán letos v srpnu. Hodnota čtyřleté zakázky bude 600 milionů korun bez DPH. Částka podle Manharta vychází z toho, kolik se doposud za tyto služby utrácelo. Konkrétní zakázky se budou soutěžit formou minitendrů, radní proto předpokládá, že konečná hodnota bude výrazně nižší.

ČTK, Lidovky.cz