Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hudeček vypovídal kvůli tunelu Blanka. Vyšetřování nechápe

Nový primátor Prahy Tomáš Hudeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový primátor Prahy Tomáš Hudeček | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) ve čtvrtek zhruba hodinu a půl vypovídal na policii ohledně problematického tunelu Blanka. Policie ho předvolala kvůli usnesení rady z prosince 2012. Primátor novinářům řekl, že vyšetřování nechápe a pochybení odmítá. Znovu zopakoval, že jde o účelové jednání namířené proti vedení Prahy. Podle informací ČTK je primátor posledním z radních, kteří byli k výslechu předvoláni.

"Podával jsem vysvětlení ohledně kategorizace. Otázky se týkaly zejména a v podstatě jenom kategorizace prací," uvedl primátor poté, co vyšel z budovy policie Na Perštýně. "Mě to vůbec celé nedává smysl, protože kategorizace je standardní nástroj na řešení problémů," řekl. "Celé mi to připadá jako bych nalezl v parku bezvládné tělo ženy a dával jí umělé dýchání a následně se policie z toho snažila udělat znásilnění," doplnil.

Zájem policistů a financování Blanky

V polovině září loňského roku se objevily informace, že okolnosti týkající se financování Blanky prověřují kriminalisté, kteří se zabývají podezřením ze spáchání dvou trestných činů. Policii zajímá materiál, v němž radní tehdy ve složení TOP 09 a ODS schválili takzvanou kategorizaci stavby. Radní se tak chtěli vypořádat s dluhy, které má Praha vůči stavbařům. Součástí usnesení je i proplacení 2,5 miliardy korun. Usnesení o výplatě této částky a následně rada v lednu loňského roku vzala zpět.

Hudeček už dříve uvedl, že podle něj policie kriminalizuje rozhodnutí městské rady a za policejní aktivitou vidí primátor skupiny spojené s bývalým vedením Prahy. "Původní dopis přišel opět z ÚOOZ České Budějovice stejně jako v kauze opencard, takže já se mohu domnívat, že se jedná o účelová zadání na tehdejšího primátora (Bohuslava) Svobodu, ale jsou to dohady a neověřené informace," sdělil dnes na dotaz novinářů.

Kauza opencard

Hudečka a bývalé radní za TOP 09 a ODS v čele s exprimátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) už vloni policie obvinila v kauze opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

ČTĚTE TAKÉ:

Stavba tunelu Blanka je od začátku prosince zastavena, stavební firma Metrostav se totiž obrátila na rozhodčí soud kvůli dluhu města ve výši 2,1 miliardy korun. V současné době se pracuje pouze na technologické části stavby. První stání mezi Prahou a Metrostavem bude v pátek. Tunelový komplex má stát 36 miliard korun. Není jasné, kdy bude dokončen.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...