Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražští celníci zajistili 680 tisíc respirátorů z Číny, neměly označení ani certifikáty

Česko

  12:53
Praha - Pražští celníci zajistili 680 tisíc respirátorů dovezených z Číny, které nebyly nijak označeny a neměly certifikáty osvědčující jejich účinnost. Novinářům to v úterý řekl šéf Celního úřadu pro hlavní město Prahu Josef Vachtl.

Ochranné prostředky, které měly podle mluvčí Ivany Kurkové hodnotu přes dva miliony korun, mířily na evropský trh. Dovozce je bude muset odvézt mimo území Evropské unie, nebo zlikvidovat.

„My historicky poprvé jsme se setkali se situací, že jsme objevili při kontrolách respirátory, které vůbec nejsou jakkoli označeny,“ uvedl Vachtl. Protože chybějí certifikáty, nelze také určit, jakou mají účinnost.

Podle Vachtla je nyní na dovozci, aby navrhl řešení situace. „Zboží se zkrátka nemůže pustit do volného oběhu,“ řekl ředitel celního úřadu. Zlikvidovat či odvézt respirátory bude muset dovozce na své vlastní náklady. Kurková doplnila, že stíhání v tomto případě nehrozí.

Zásilku si celníci vybrali ke kontrole na základě informací a analýzy dat, které dostali již po vstupu zboží do EU, tedy v přístavu. V Praze jde o první významnou zajištěnou zásilku v tomto měsíci.

Od 25. února platí v ČR povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest před nákazou koronavirem. Respirátor musejí lidé nosit v obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách či v prostředcích hromadné dopravy nebo na letištích. Povinné jsou také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče, nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb. Od března platí povinnost respirátorů i na pracovištích.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat