Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Před čtyřiceti lety zdvihli pěst. Teď radí: Opatrně!

Česko

LONDÝN Protestovat proti porušování lidských práv je dobrá věc, ale může mít nepříjemné následky, vzkazují sportovcům američtí sprinteři, kteří při přebírání medailí na olympiádě v Mexiku v roce 1968 zdvihli zaťatou pěst na protest proti diskriminaci Američanů tmavé pleti ve Spojených státech. Každý účastník letošních her v Pekingu, který má v úmyslu dát podobně najevo svůj nesouhlas se současnou čínskou politikou, by měl podle Tommieho Smithe (uprostřed) a Johna Carlose dobře zvážit, co pro něj může politické vyjádření znamenat. Smith a Carlos byli za svá gesta při vyhlašování vítězů závodu na 200 metrů vyhoštěni z olympijské vesnice, po návratu je kritizovala média i veřejnost a jejich rodiny dostávaly výhrůžné dopisy. „Stal jsem se slavným, ale když jsem se vrátil, nemohl jsem najít práci,“ vzpomíná Smith.

Pokračování na straně 8

Před čtyřiceti lety zdvihli pěst...

Dokončení ze strany 1

Smith a Carlos získali před čtyřiceti lety v Mexiku zlatou, respektive bronzovou medaili za běh na 200 metrů. Na stupních vítězů pak v okamžiku, kdy se hrála americká hymna, zdvihli paži se zaťatou pěstí, na níž měli černou rukavici, a sklonili hlavu. Tím dali najevo podporu nejen radikálnímu černošskému hnutí Black Power, ale především všem diskriminovaným Afroameričanům v USA.

Jejich fotografie z olympiády tehdy obletěly celý svět, ale Smith i Carlos si pak vytrpěli své. Mezinárodní olympijský výbor je vyhostil z olympijské vesnice, po návratu do vlasti je kritizovala americká média a veřejnost a jejich rodiny začaly dostávat výhrůžné dopisy.

Hrozí tvrdší tresty od MOV Carlos a Smith v rozhovoru pro britský deník The Times sportovcům vzkázali, že by měli svou situaci dobře zvážit a postupovat podle „hlasu svého srdce a rozumu“. Podle Smithe je pravděpodobné, že by je možná Mezinárodní olympijský výbor za protesty potrestal ještě tvrdším způsobem, než je samé v roce 1968.

Čerstvé prohlášení Mezinárodního olympijského výboru ohledně olympiády v Pekingu naznačuje, že výbor by mohl postupovat proti rebelujícím sportovcům opravdu přísně. Šéf olympijského hnutí Jacques Rogge v pátek uvedl, že výbor nebude nutit Peking k jednání o Tibetu, lidských právech či o jiných politických otázkách. Zároveň upozornil, že jakýkoliv bojkot her v Pekingu ze strany politiků uškodí jen sportovcům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!