Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
4. dubna 2012 17:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předčasné volby by vládě zabránily v úpravě daní

Premiér Petr Nečas (uprostřed) po zasedání grémia ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas (uprostřed) po zasedání grémia ODS | foto: ČTK

PRAHA Rychlé předčasné volby do sněmovny by zřejmě zabránily koaliční vládě v prosazení chystaných daňových úprav a omezení valorizace důchodů, kterými chce udržet schodek státního rozpočtu v požadovaných parametrech. Stejný osud by čekal i další připravované vládní normy.

Koalici by se zřejmě nepodařilo dokončit ani schvalování církevních restitucí, které už sněmovně předložila. Nejistý by byl osud další stovky zákonů, které už jsou v různých fázích projednávání ve sněmovně, například zákona o zpřísnění postihu exekutorů.

VÍCE O AKTUÁLNÍ VLÁDNÍ KRIZI:

Přijaty by mohly být spíše jen normy, které by měly podporu ČSSD, která ovládá Senát. Sněmovna by po rozpuštění už nemohla případná senátní veta či úpravy ani potvrdit, ani přehlasovat.

Úspora 27 miliard

Chystané zvýšení daně z přidané hodnoty a omezení valorizace penzí by podle propočtů ekonomů měly přinést do rozpočtu zhruba 27 miliard korun; vláda potřebuje příští rok ušetřit 42,4 miliardy korun. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nicméně předpokládá, že by se i nové vládě podařilo připravit a prosadit zákony, které by byly pro schválení rozpočtu třeba. Sobotka ale vidí cestu ve zrušení individuálního penzijního spoření z důchodové reformy a v obnovení daňové progrese.

Anketa

Jaké preferujete řešení současné vládní krize?

Rychlé předčasné volby 5596
Dohodu stávající koalice o pokračování vlády 1956
Menšinovou vládu ODS a TOP 09 489

"Ten časový prostor srpna září pokládám za dostatečný pro to, aby vláda mohla připravit některé návrhy zákonů pro parlament, které budou ovlivňovat hospodaření státu v roce 2013," uvedl.

Ze zákonů už projednávaných sněmovnou hrozí krach například dlouho odkládané ústavní novele, která má rozšířit pravomoci NKÚ například na kontrolu krajských a obecních firem. Na schválení čeká také nový zákon o podpoře kinematografie, který má změnit pravidla financování českého filmu, nebo novela o zpřísnění podmínek pro exekutory.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...