Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunisté byli lepší než současná vláda, myslí si lidé

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Více než polovina lidí je nespokojena s fungováním demokracie v ČR, jejich podíl se od loňského roku zvýšil. Vyplývá to z výsledků únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Průzkum ukázal, že se zhoršují názory na současný politický systém, lidé jej hodnotí hůře než předlistopadový režim.

Nespokojenost s fungováním demokracie v ČR v únoru vyjádřilo 53 procent lidí. Je to o sedm procentních bodů více než vloni, ale stejný podíl jako v roce 2010. Spokojeno je 43 procent dotázaných, většinou jsou to mladí lidé, vysokoškoláci, lidé s dobrou životní úrovní a středopravicovou či pravicovou politickou orientací.

ČTĚTE TAKÉ:


Průzkum ukázal, že se zhoršuje hodnocení současného politického systému. Od února 2009, kdy jej pozitivně vnímalo 22 procent účastníků průzkumu, klesl letos jejich podíl na 15 procent, naopak podíl negativních postojů se zvýšil z 41 na 60 procent. Podle výsledků dotazování lidé hodnotí současný systém hůře než předlistopadový. Ten označilo za dobrý 23 procent.

Lidé nevěří ve zlepšení

V to, že se v příštích deseti letech politický systém v ČR zlepší, věří 18 procent respondentů. Klesl podíl lidí, kteří pokládají demokracii za nejlepší způsob vlády. Letos na tuto otázku odpovědělo kladně 42 procent, loni to bylo 49 procent. Naopak se o čtyři procentní body zvýšil podíl dotázaných, kteří by za "určitých okolností" dali přednost autoritativní vládě. Pozitivní stanovisko zastává 24 procent lidí, podle CVVM je tato tendence nejsilnější u příznivců KSČM. Celkem 27 procent uvedlo, že je jim jedno, v jakém režimu žijí.

Oproti loňsku výrazně přibylo lidí, kteří si myslí, že lidem v ČR se nedostává rovnoprávného a spravedlivého zacházení, tento názor zastává 54 procent účastníků průzkumu, loni jich bylo o 11 procentních bodů méně. I tak se většina lidí stále domnívá, že v ČR jsou respektována lidská práva, v únoru na tuto otázku kladně odpovědělo 60 procent lidí, meziročně to však bylo o deset procentních bodů méně.

Opačný názor zastává asi třetina dotázaných, pět procent na to nemá žádný názor. Průzkumu, který se uskutečnil od 6. do 13. února, se zúčastnilo 1054 lidí.

Spokojenost s fungováním demokracie v ČR
rozhodně spokojen spíše spokojenspíše nespokojen rozhodně nespokojen
02/2009 6%42%35%13%
02/2010 4%39%38%15%
02/2011 8%43%35%11%
02/2012 5%38%37%16%
,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.