Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehledně: platy náměstků ministrů i dobře utajených poradců

Česko

  7:00
PRAHA - Maximálně jeden měsíční plat. Čtenáři serveru Lidovky.cz mají o výši přiměřené roční odměny státního úředníka jasno. Jak však ukázala sonda, ministři byli ke svým podřízeným většinou mnohem štědřejší.

Premiér Petr Nečas odmítl zveřejnit platy a odměny svých podřízených. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Za pomoci informačního zákona zpracovaly Lidovky.cz velký přehled měsíčních výdělků a ročních bonusů, které si za minulý rok vysloužili náměstci a poradci českých ministrů. Ukázalo se, že zatímco v platech si tito úředníci vedou všichni podobně dobře (náměstci berou kolem 80 tisíc za měsíc), v odměnách jsou značné rozdíly.

Nejvyšší odměny

Jednoznačně nejštědřejším ministrem v loňském roce byl šéf ministerstva práce Jaromír Drábek (TOP 09). Jednomu ze svých náměstků dal mimořádnou odměnu 1 015 000 korun. Zdvojnásobil mu tím plat. A vysoké benefity dostali i další ministerští náměstci.

Nejhůře placení náměstci

Ze srovnání serveru Lidovky.cz vyplynulo, že nejnižší odměny loni rozdával ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Jeho nejlépe honorovaný zástupce dostal k měsíčnímu platu 91 360 korun roční odměnu ve výši 155 000 korun.

Nejvíce poradců

Jen část ministrů prozradila, kolik měla v loňském roce poradců. Rekordmanem je ministr školství Josef Dobeš (VV) se čtrnácti poradci.

Nejtransparentnější ministerstvo

Jedině ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil společně se jmény náměstků a poradců poslal i detailní zdůvodnění odměny. Jeden příklad za všechny: poradce a politolog Petr Sokol, bývalý tajemník exministra vnitra Ivana Langera, si za "zpracování komparativních analýz a stanovisek k vládním návrhům a vyřizování stížností občanů" přišel na 300 tisíc korun.

Nejmlčenlivější úřady

Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) a Úřad vlády Petra Nečase (ODS) odmítli zveřejnit jakékoliv informace o platech svých nejvýše postavených manažerů. Nevydali ani částky, ani jména. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo pouze průměrnou částku, kterou náměstci pobírají.

PODÍVEJTE SE, JAK MINISTŘI ROZDĚLOVALI ODMĚNY, A ČTĚTE DALŠÍ PODROBNOSTI:

PRÁCE A SOCIÁLNÍ VĚCI        ZDRAVOTNICTVÍ          KULTURA

VNITRO      ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ      OBRANA       ZAHRANIČNÍ VĚCI

ŠKOLSTVÍ        SPRAVEDLNOST       DOPRAVA         ZEMĚDĚLSTVÍ

MÍSTNÍ ROZVOJ   FINANCE    PRŮMYSL A OBCHOD (údaje nejsou)        

ANKETA: Jeden plat je adekvátní

Většina náměstků se mohla těšit z mnohem vyšších odměn, než jaké by si zasloužili podle čtenářů serveru Lidovky.cz. Podle většiny z nich je adekvátní odměna ve výši jednoho měsíčního platu, což znamená zhruba zmiňovaných 80 tisíc korun.

Výsledky ankety

ANKETA: Máme právo výši odměn znát

Platy a odměny státních úředníků by se podle převážné většiny čtenářů serveru Lidovky.cz měly zveřejňovat, neboť jsou vypláceny z daní občanů. Jejich názoru odpovídá rozhodnutí Nejvyššího spávního soudu, stejně jako ministerstva vnitra a Úřadu na ochranu osobních údajů. Ty konstatovaly, že zveřejňovaní vrcholových platů nic nebrání.

Výsledky ankety Je správné zveřejňovat platy státních úředníků?
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat