Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Razie u kmotrů, politiků a úředníků - den II.

Česko

  19:40
PRAHA - Akce, která nemá v historii obdoby. Policejní týmy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od čtvrtečního rána zasahovaly prakticky po celé zemi. Překotný vývoj nabraly události i v pátek. Koho policie obvinila? Z čeho je viní? A jak reagoval premiér Nečas? Server Lidovky.cz vám přináší velký chronologický přehled druhého hektického dne.

Policisté přivádějí zadrženou nejbližší spolupracovnici premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou na policejní služebnu v ostravské Masné ulici. foto: ČTK

9:00 - Podle vrchního státního zástupce Iva Ištvana bylo dosud obviněno v souvislosti s razií na státních úřadech sedm lidí, bez návrhů na vazbu.

9:15 - Obhájce Ondreje Páleníka Tomáš Sokol oznámil, že policie viní jeho klienta, šéfa vojenské rozvědky Milana Kovandu a dalšího zpravodajce, ze sledování premiérovy ženy, které si údajně objednala Jana Nagyová.
Nagyová si "najala" rozvědku na sledování Nečasové, tvrdí právník Sokol

Kdo byl obviněn:

Šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, jeho předchůdce ve funkci a nynější šéf Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník, zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek, exposlanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček.

Z jakého trestného činu jsou stíháni:
Nagyová, Kovanda, Pálekník a Pohůnek ze zneužití pravomoci úřední osoby, Nagyová z organizování tohoto činu. Nagyová je navíc spolu s Tluchořem, Fuksou a Bočkem obviněna z korupce.

10:26 - Advokát Petra Tluchoře sdělil, že jeho klient byl obviněn z korupce. Podle policie dostal nabídku výhod za to, že se vzdá mandátu.
Fuksu i Tluchoře tíží milionové hypotéky. Nakupovali loni, než zmizeli z politiky

10:55 - Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že jeho strana čeká urychlenou rezignaci premiéra Petra Nečase, jinak vyvolá hlasování o nedůvěře. Sociální demokraté chtějí rychlé volby, ne úřednickou vládu.

11:00 - Policie oznámila, že při domovních prohlídkách zajistila 120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata.

11:25 - Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan řekl, že Jana Nagyová čelí obvinění z organizátorství zneužití pravomoci. Obešla ministra obrany při získání informací od zpravodajců. Posléze bylo oznámeno, že Nagyová spojuje kauzu sledování osob Vojenským zpravodajstvím a korupce trojice poslanců.
Nagyová si "najala" rozvědku na sledování Nečasové, tvrdí právník Sokol
Policie obvinila Nagyovou. Deset dní nechala sledovat premiérovu ženu
Nagyová je obviněná i z podplácení. Vyšetřovatelé zajistili desítky kilo zlata

11:37 - Policisté obvinili dva exposlance kvůli korupci, třetího z technických důvodů zatím ne. Jde o Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra (všichni ODS).

11:50 - Vyšetřovatelé navrhnou u všech sedmi obviněných uvalení vazby kvůli obavě z možného ovlivňování svědků.

12:05 - Premiér Petr Nečas (ODS) vystoupil před poslanci sněmovny. Řekl, že nevyslyší výzvy opozice k odstoupení. Odchod tří exposlanců z ODS ze sněmovny a to, že získali nové funkce, není podle premiéra důvod kriminalizovat. Postup policie zkritizoval.
Neodstoupím, rozvědka měla manželku chránit před 'nebezpečím'
Účelová změna žalobců? Nečas hájí své blízké rathovskou rétorikou

12:20 - Na Nečasovo vystoupení reagovali ve sněmovně zástupci opozice, kteří zopakovali, že chtějí demisi vlády.
Politici řeší razii: Český Watergate, koktejl, bramboračka či stud za Nečase

Celý vývoj sledujeme v on-line reportáži - tu najdete zde:

13:23 - Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že nynější situace není dostatečným důvodem k tomu, aby koaliční vláda padla. Nečasovi vyjádřili podporu i poslanci ODS.
Premiér Nečas figuruje v policejním usnesení. Stíhán zatím nebude

14:00 - Na setkání s prezidentem Milošem Zemanem dorazil na Hrad předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Posléze řekl, že se s prezidentem nebavili o tom, že by se v současné situaci stal premiérem. Chce nové volby.

14:21 - Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan řekl serveru Lidovky.cz řekl, že šéf úřadu vlády Lubomír Poul nebyl jako jediný z osmi zadržených obviněn.
Šéf úřadu vlády Poul jako jediný unikl obvinění

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan (vpravo), vedle ředitel ÚOOZ Petr Šlachta

15:36 - Sedmým obviněným v kauze Nagyové je plukovník Jan Pohůnek z Vojenského zpravodajství.

15.45 Jana Nagyová, šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase, nechala podle policejních dokumentů sledovat Radku Nečasovou a dva zaměstnance Úřadu vlády, aby „ututlala“ svůj vztah s premiérem a získala kompromitující materiály na jeho manželku. V komunikaci se špičkami vojenské rozvědky využívala kódované výrazy jako umělý pes, žrádlo pro psy, krtečci nebo kovák.
Nagyová podezírala Nečasovou z nevěry, sledované nazývala 'žrádlem pro psy'
'Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr,' psala Nagyová premiérovi

16.30 Ministr obrany Vlastimil Picek chce od policie informace o zadržení členů Vojenského zpravodajství. Teprve poté může členy rozvědky postavit mimo službu.

O tom, co se dělo ve čtvrtek, ČTĚTE ZDE:

16.45 K odhalení údajné trestné činnosti kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové se policisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky či Iva Rittiga a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kterého policie podezírala ze zneužití pravomoci.
Rittig, Janoušek, Hrdlička i Toman. Kmotři figurují v policejním spisu k případu Nagyová

17.21 Podle osobního názoru místopředsedy středočeské ODS Raduana Nwelatiho by měl premiér Petr Nečas odstoupit ze všech politických funkcí. Nwelati to řekl při příchodu na výkonnou radu ODS.
Premiér říkal něco jiného než vyšetřovatelé, zlobí se partneři ODS

18.35 Auto s Janou Nagyovou dorazilo k policejní služebně v ostravské Masné ulici. Ostravský okresní soud rozhodne o její vazbě i o vazbě dalších šesti obviněných.

Autoři: ,