Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Razie u kmotrů, politiků, úředníků - den V.

Česko

  20:30
PRAHA - Kauza, kterou minulý čtvrtek odstartovala razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, vyvrcholila v pondělí demisí Nečasova kabinetu. Server Lidovky.cz vám přináší chronologický přehled pátého dne politického skandálu, kvůli němuž padla vláda.

Pověřený předseda ODS Martin Kuba (uprostřed), místopředseda strany Tomáš Chalupa (vlevo) a místopředsedkyně strany a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (vpravo) po jednání výkonné rady ODS v Praze. foto: ČTK

10.42 - Prezident republiky Miloš Zeman dnes přijal na zámku v Lánech premiéra Petra Nečase. Nečas na setkání informoval Zemana o své demisi. Oznaámil, že ji na Hrad donese v 18.00.

10.51 - Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka kvůli jejich zapojení do případu sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase. Zpravodajci budou mimo službu, dokud o nich nerozhodne soud. Vojenské zpravodajství bude zatím řídit brigádní generál Rostislav Pilc.
Picek postavil Kovandu a Pohůnka mimo službu, dokud nerozhodne soud

Celý den jsme sledovali v on-line reportáži

12.33 - Premiér Petr Nečas chce s politikou zcela skončit. Dnes podá demisi a skočí i jako předseda ODS, v příštích volbách už nebude kandidovat do Sněmovny.
Úplně odejdu z politiky, oznámil Nečas. Do konce období bude poslancem

12.35 - Zeman nepreferuje předčasné volby, řekl Nečas po schůzce s ním. Dodal, že s prezidentem hovořili o všech možnostech řešení nynější vládní krize.

14.43 - Výkonná rada ODS dnes pověřila grémium strany jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu současné koalice. V čele kabinetu by měl být premiér nominovaný ODS. Na tiskové konferenci po jednání výkonné rady občanských demokratů to v pražském sídle strany řekl první místopředseda strany Martin Kuba, který ODS vede po rezignaci jejího předsedy Petra Nečase. Jména případných kandidátů na post premiéra nepadla.
Favoritem krajských sdružení ODS je Kuba. Mluví se i o Pospíšilovi

Petr Nečas (vpravo) a Martin Kuba na jednání ODS.

Petr Nečas (vpravo) a Martin Kuba na jednání ODS.

18.05 - Prezident Miloš Zeman přijal demisi premiéra Petra Nečase. "Vždy jsem si vás velmi vážil. Přeji vám trochu lidského štěstí a hodně osobní pohody," uvedla hlava státu.
Zeman přijal Nečasovu demisi a popřál mu 'lidské štěstí a osobní pohodu'

18.49 - Na existujícím politickém půdorysu je podle bývalého prezidenta Václava Klause každé řešení špatné. Reagoval tak dnes na současnou politickou krizi, která vyvrcholila demisí premiéra Petra Nečase a celé vlády. Žádný jednoduchý návod podle něj neexistuje, je ale nutné pokusit se o návrat k reálné politice.
Klaus vyzval politiky: Odeberte politiku z rukou pánů v kuklách

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!