17. června 2013 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

PŘEHLEDNĚ: Razie u kmotrů, politiků, úředníků - den V.

Pověřený předseda ODS Martin Kuba (uprostřed), místopředseda strany Tomáš Chalupa (vlevo) a místopředsedkyně strany a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (vpravo) po jednání výkonné rady ODS v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pověřený předseda ODS Martin Kuba (uprostřed), místopředseda strany Tomáš Chalupa (vlevo) a místopředsedkyně strany a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (vpravo) po jednání výkonné rady ODS v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Kauza, kterou minulý čtvrtek odstartovala razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, vyvrcholila v pondělí demisí Nečasova kabinetu. Server Lidovky.cz vám přináší chronologický přehled pátého dne politického skandálu, kvůli němuž padla vláda.

10.42 - Prezident republiky Miloš Zeman dnes přijal na zámku v Lánech premiéra Petra Nečase. Nečas na setkání informoval Zemana o své demisi. Oznaámil, že ji na Hrad donese v 18.00.

10.51 - Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka kvůli jejich zapojení do případu sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase. Zpravodajci budou mimo službu, dokud o nich nerozhodne soud. Vojenské zpravodajství bude zatím řídit brigádní generál Rostislav Pilc.
Picek postavil Kovandu a Pohůnka mimo službu, dokud nerozhodne soud

Celý den jsme sledovali v on-line reportáži

12.33 - Premiér Petr Nečas chce s politikou zcela skončit. Dnes podá demisi a skočí i jako předseda ODS, v příštích volbách už nebude kandidovat do Sněmovny.
Úplně odejdu z politiky, oznámil Nečas. Do konce období bude poslancem

12.35 - Zeman nepreferuje předčasné volby, řekl Nečas po schůzce s ním. Dodal, že s prezidentem hovořili o všech možnostech řešení nynější vládní krize.

14.43 - Výkonná rada ODS dnes pověřila grémium strany jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu současné koalice. V čele kabinetu by měl být premiér nominovaný ODS. Na tiskové konferenci po jednání výkonné rady občanských demokratů to v pražském sídle strany řekl první místopředseda strany Martin Kuba, který ODS vede po rezignaci jejího předsedy Petra Nečase. Jména případných kandidátů na post premiéra nepadla.
Favoritem krajských sdružení ODS je Kuba. Mluví se i o Pospíšilovi

Petr Nečas (vpravo) a Martin Kuba na jednání ODS.

Petr Nečas (vpravo) a Martin Kuba na jednání ODS.

18.05 - Prezident Miloš Zeman přijal demisi premiéra Petra Nečase. "Vždy jsem si vás velmi vážil. Přeji vám trochu lidského štěstí a hodně osobní pohody," uvedla hlava státu.
Zeman přijal Nečasovu demisi a popřál mu 'lidské štěstí a osobní pohodu'

18.49 - Na existujícím politickém půdorysu je podle bývalého prezidenta Václava Klause každé řešení špatné. Reagoval tak dnes na současnou politickou krizi, která vyvrcholila demisí premiéra Petra Nečase a celé vlády. Žádný jednoduchý návod podle něj neexistuje, je ale nutné pokusit se o návrat k reálné politice.
Klaus vyzval politiky: Odeberte politiku z rukou pánů v kuklách

Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...