21. října 2019 17:20, aktualizováno  20:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Překonejte odpor ve vašem hnutí, vyzývá Hřib Babiše. Primátor chce jednat o dopravě a turismu

Pražský primátor Zdeněk Hřib hovoří s novináři 21. října 2019 v Praze po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Zdeněk Hřib hovoří s novináři 21. října 2019 v Praze po... | foto: ČTK

PRAHA Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) k jednání o situaci v dopravě a turistickém ruchu v hlavním městě. Vyplývá to z Hřibova dopisu. Primátor svou výzvou reagoval na Babišův dopis týkající se turistiky, bezpečnosti či dopravy v Praze. Primátor se s premiérem v uplynulých měsících několikrát neshodl na stavbě vládní čtvrti v Letňanech, kterou předseda vlády prosazuje.

„Vážený pane premiére, budu velmi rád, pokud ve Vašem hnutí překonáte odpor vůči hlavnímu městu a pokusíme se na problémech Prahy, nejen v oblasti turismu, více spolupracovat. Věřím, že užší spolupráce mezi hlavním městem, vládou i Parlamentem může být jedině ku prospěchu Pražanů,“ napsal Hřib.

Babiš si v dopise primátorovi stěžuje na chování cizinců, kterého si v srpnu všiml i britský list The Guardian. Zároveň jej na situaci v centru údajně upozorňují také starousedlíci. V dopise píše i o tzv. pivních kolech, která podle něj blokují dopravu, a zmínil i vandalismus na památkách. „Nezbývá mi než konstatovat, že celá tato situace se pomalu začíná v Praze vymykat kontrole,“ píše Babiš.

,Postavte nemocnici a okruhy’

Primátor ve svém dopise uvádí, že na bezpečnost má vliv nedostatek policistů, který vláda podle něj neřeší. Hřib také napsal, že na zmíněných problémech nese vinu i premiérovo hnutí ANO. To když Praha za minulého vedení iniciovala novelu živnostenského zákona, která by z průvodcovství udělala živnost vázanou. Poslanec ANO Patrik Nacher k novele ale podal pozměňovací návrh. „Který jde proti jejímu smyslu,“ píše Hřib. Za jeden z hlavních problémů v dopravě pak Hřib uvádí neschopnost státu dostavět Pražský okruh.

Nacher k tomu uvedl, že pozměňovací návrh podal po dohodě s pražskou radní Hanou Marvanovou (za STAN) proto, že původní znění nemělo ve Sněmovně šanci projít. „V té podobě, ve které nám to do Sněmovny přišlo, by to poslanci shodili pod stůl hned při prvním čtení. Poslanci se jednoznačně shodli, ze nebudou opakovaně řešit zákonem na celorepublikové úrovni problémy Prahy,“ uvedl. Dodal, že primátor by si měl na svém úřadu více ověřovat informace a že házet problémy Prahy na vládu je „směšné a alibistické“.

Marvanová Nacherova slova potvrdila. „Pan primátor pravděpodobně nemá správné a aktuální informace ohledně tohoto bodu, který zmiňuje v dopise. Jde nám společně o kultivaci, zvýšení odbornosti v oblasti turismu a zvýšení úrovně služeb pro návštěvníky Prahy. Patrik Nacher nám naopak velmi účinně pomáhá a i díky němu má tento návrh šanci na schválení,“ uvedla.

Hřib a Babiš se letos dostali do sporu kvůli zamýšlené vládní čtvrti. Magistrát chce své pozemky pro Babišův projekt uvolnit pouze za splnění podmínek, u kterých se premiér názorově s Hřibem rozchází. Město chce, aby stát dostavěl jeho vnější okruh, přispěl na vnitřní okruh a postavil nemocnici. Babiš v červencovém dopise Hřiba ubezpečil, že stát výstavbu vnějšího okruhu bude financovat, místo nemocnice ale preferuje traumacentrum. Pro vnitřní okruh se podle něj nabízí forma PPP projektu, tedy spolupráce se soukromým investorem. Podle Hřiba ale stát PPP projekty stavět neumí.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....