Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Překvapení v lavicích. Maturanti vzali matematiku na milost

Studenti ve třídě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti ve třídě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Jaký je nejméně oblíbený předmět téměř každého školáka a středoškoláka? Většina z nich by odpověděla, že matematika. Právě v tomto předmětu české děti v mezinárodních srovnávacích testech za svými zahraničními vrstevníky pokulhávají. Při generálce státních maturit zkušební testy z tohoto předmětu nezvládlo 48 procent letošních maturantů.

I přesto si ale k ostrému startu státních maturit matematiku jako povinně volitelný předmět vybralo víc středoškoláků než při generálce. Dohromady se k ní přihlásilo 49 199 maturantů. Při generálce jich bylo o sedm tisíc méně.

Studenti maturují ze dvou povinných předmětů. Jedním z nich je český jazyk a u druhého si musí vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. "Někteří si možná uvědomili, že cizí jazyk se nemůžou doučit za pár týdnů, kdežto matematiku ano. Pokud tedy má někdo z nich deficit v angličtině nebo němčině, raději si možná zvolí právě matematiku, na jejíž doučení má ještě poměrně dost času," popsal Pavel Zelený, ředitel Cermatu, který nové testy připravuje.

Dalším důvodem pak může být, že maturita z jazyka je náročnější. Maturanti totiž musí úspěšně zvládnout rovnou tři části zkoušky – písemnou, ústní a poslechovou. U matematiky budou muset absolvovat "pouze" didaktický test.

Rozhodující roli také mohl hrát fakt, že některé technické fakulty přemýšlejí o tom, že budou k výsledkům státní maturity přihlížet při letošních přijímacích zkouškách. Jako první se k tomuto kroku rozhodla Fakulta informačních technologií ČVUT. Podmínkou je ale maturita z matematiky.

Ještě jednou nanečisto

Ještě jednou nanečisto Ještě než poprvé naostro odstartují státní maturity, budou si moci studenti vyzkoušet testy nanečisto. Nepůjde ale již o žádnou generálku. "Na našich webových stránkách máme zveřejněny všechny testy. Zatím jsou z velké části uvolněny pouze školám, a to pod autorizovaným přístupem jednotlivých ředitelů," popsal Zelený. Učitelé tudíž mají možnost s testy pracovat a připravovat studenty na ostrou zkoušku. Cermat však postupně zadání i odpovědi všech přípravných testů zveřejní na internetu.

A novinka čeká i na samotné učitele. Aby při maturitě nechybovali oni, proběhne v dubnu na školách ještě zkušební simulace technické části zkoušek. Školy tak budou mít zřejmě poslední šanci si ještě vyzkoušet, jak celý proces probíhá. Například generování a tisk pracovních listů, digitalizaci hodnocení, zpracování záznamových archů, tisk maturitního vysvědčení a podobně. "Chceme tím zabránit chybám, které se objevily při generálce," dodal ředitel Cermatu.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!