Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přelom sešívané ságy

Česko

Červená pěticípá hvězda nepatří fotbalistům Slavie náhodou. Zakladatelé klubu ji umístili do bílé poloviny dresu proto, aby „představovala stále novou naději, která povznáší mysl a sílí ducha také v chmurných obdobích nezdaru a neúspěchu“.

Od fotbalových sudiček získali výstižnou předpověď. Při pohledu na víc jak stoletou historii tradiční české značky mnohé fanoušky napadne, že se hráčům v sešívaných tílkách skví na hrudi symbol „nové naděje v chmurných obdobích“ oprávněně.

Vidina chrámu pro slávistické fotbalisty a fanoušky se postupně měnila ve strastiplnou ságu. Nenaplněná touha po reprezentativním sídle trvá prakticky od konce druhé světové války. Když už se zdálo, že se velký sen mění ve fatu morganu, přišel razantní obrat k lepšímu.

Reálnější obrysy nabral odkládaný projekt až v posledních dvou letech. Kdo dnes mine téměř hotové dílo rozkládající se mezi ulicemi Vladivostocká a U Slavie v pražských Vršovicích, ztratí poslední stíny pochybnosti. Nejmodernější a největší stadion v Česku pro 21 tisíc diváků bude patřit od března 2008 červenobílým barvám.

Za věčné průtahy byla Slavia dlouho terčem posměchu. Největší faux pas má na svědomí její bývalý ředitel Vladimír Leška. Při demolici zbytků starého stadionu stanovil termín slavnostního otevření nové arény na 19. října 2005 v 18.30. „Možná se změní jedno číslo. Začneme až v půl osmé,“ neodpustil si vtip, který se mu později krutě vymstil. V určený den totiž zarůstal pustý a rozblácený Eden bodláčím. Pokřik „bezdomovci“ zněl od soupeřových fanoušků ve slávistických uších rázem ještě bolestněji.

Na druhé straně je nutné připomenout, že si Slavia před sebe nepostavila snadný úkol. Vybudovat na zelené louce prvotřídní stadion v ceně jedné miliardy korun bez přispění státu, to se v Česku zatím nikomu po roce 1989 nepodařilo. Fotbalové kluby se spoléhaly na jiné postupy.

Třeba rekonstrukce stadionu Sparty probíhala v polovině devadesátých let poloilegálně. Slávistický rival se do razantní úpravy tribun a ostatního zázemí pustil bez stavebního povolení, které získal až dodatečně. Nestandardní postup nevadil tehdejšímu premiérovi Václavu Klausovi. Proč by se jinak zúčastnil slavnostního otevření?

Jak snadno se dá přijít k novému areálu, se ukázalo také před čtyřmi lety v Uherském Hradišti. Tamější radnice investovala do jednoho z nejmodernějších českých stadionů 251 milionů korun. V současnosti druholigovému klubu 1. FC Slovácko ho potom pronajala na deset let za symbolickou korunu ročně.

Slavia se může pochlubit sympatizanty mezi špičkami levice (předseda ČSSD Paroubek) i pravice (vicepremiér Vondra). Jejich fanouškovské zanícení ale nikdy nepřispělo k udělení mimořádné injekce ze státních zdrojů, která by celý proces usnadnila. Slavia si proto musela počkat, až se dají dohromady dostatečně solventní investoři z privátní sféry.

Nikdy se ani neobjevily úvahy o restituci původního sídla Slavie. Dovedete si představit, jak by se její stadion dokázal vklínit mezi uvažovanou stavbu Národní knihovny a domovský stánek Sparty? Na Letnou přitom patřili červenobílí fotbalisté od konce 19. století až do roku 1948. Tak hluboko do minulosti se Slavia nevracela.

Jako domov je v srdcích jejích příznivců napevno zakódován Eden. Přestože původně připomínal spíš vyhnanství než ráj. Klub musel ustoupit rostoucímu Stalinovu pomníku na podmočený pozemek bývalého rybníku. V Edenu se slavil pouze jeden z patnácti slávistických ligových titulů. Když čas zahojil hluboké rány, Eden zchátral. V roce 2000 rozhodlo vedení Slavie, že se ligový tým přesune na Strahov. Další věčný azyl, napadlo hned pamětníky.

Před velkým návratem zbývá dořešit příjemné starosti. Koho vybrat jako prvního soupeře? Mezi žhavé kandidáty patří Oxford City. Univerzitní tým předvedl 29. března 1899 Slavii jako první anglický vyslanec na českém území nejpopulárnější sport v plné kráse. Pokud přijede do Prahy po 109 letech, bude znovu přítomen u přelomové události.

Koho vybrat jako prvního soupeře? Mezi žhavé kandidáty patří Oxford City. Univerzitní tým předvedl 29. března 1899 Slavii jako první anglický vyslanec fotbal v plné kráse. Pokud přijede do Prahy po 109 letech, bude znovu přítomen u přelomové události.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!