Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Premiér: Limity na těžbu uhlí se zruší

Česko

  16:44
MOST/PRAHA - Lídr kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji, premiér Jiří Paroubek, už shání hlasy voličů. Tvrdí, že se v budoucnu zruší územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severočeské hnědouhelné pánvi, což obhajuje vyššími cenami nerostných surovin.

těžba uhlí - ilustrační foto foto: Reprofoto

Každé oddálení pouze prohlubuje tento dosud neřešený problém, napsal Paroubek v reakci na dopis odborářů soukromé společnosti Mostecká uhelná (MUS), kteří požadují přehodnocení limitů.

Prolomení limitů včetně případného zrušení usnesení vlády ze dne 30. října 1991 však podle něj nebude jednoduché. "Všechny předchozí návrhy na zrušení ekologických limitů těžby vždy narazily na odpor ministerstva životního prostředí, postoj obcí a vlastníků pozemků a ekologicky cítící veřejnosti," uvedl Paroubek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Paroubka nyní připravuje materiál, který se zabývá i možností budoucí těžby hnědého uhlí na severu Čech. "Cílem tohoto materiálu však není prosazení těžby uhlí za územními ekologickými limity, jakkoli by tato eventualita z hlediska nutnosti dlouhodoběji udržet přijatelnou míru energetické a surovinové soběstačnosti České republiky byla vítána," uvedl premiér.

Odboráři MUS ve svém požadavku přehodnocení limitů odkazují na státní energetickou koncepci, podle níž by Česko mělo být nezávislé na cizích zdrojích, což znamená využití domácích zásob hnědého i černého uhlí a dalších paliv.

Odboráři se ohánějí sociální situací na Mostecku
Sdružení odborových organizací MUS zastupuje podle odborového předáka firmy Vlastimila Waice 8500 zaměstnanců společnosti a jejích dceřiných firem. Využití všech dosažitelných zásob uhlí označuje za nezbytnou podmínku pro dlouhodobou ekonomickou a sociální stabilizaci Mostecka, které už 15 let vykazuje nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi.

Limity, jejichž zrušení je podmínkou i pro obnovu energetických zdrojů elektrárenské společnosti ČEZ, se týkají dvou ze sedmi lokalit severočeské hnědouhelné pánve. "V lomu ČSA patřící MUS by v případě neprolomení limitů skončila těžba v roce 2017, což by přineslo zrušení 4000 pracovních míst. Bez práce by se tak náhle ocitla třetina ekonomicky aktivního obyvatelstva regionu, nyní je to zhruba pětina," řekl už dříve Waic.

Za limity podle něj v lokalitě ČSA leží 255 milionů tun hnědého uhlí, v lomu Bílina těžební firmy Severočeské doly (SD) dalších asi 120 milionů tun uhlí. V prvním případě prodlouží uvolnění limitů těžbu o 45 let do roku 2062, u lomu Bílina by to bylo o 15 let do roku 2050.

Zrušení limitů by postihlo Horní Jiřetín a sousední Černice na Mostecku poblíž lokality ČSA. "Pokud premiér hovoří o tom, že se stát nebude moci vyhnout zrušení limitů, je to pro mě hrozná zpráva. Důležité však je, že v dopise není ani zmínka o veřejném zájmu a případném vyvlastnění pozemků či nemovitostí. Předseda vlády se vyjádřil diplomaticky na obě strany," řekl zastupitel Horního Jiřetína a odpůrce těžby uhlí za limity Vladimír Buřt.

Obyvatelé vyjádřili v únorovém referendu jednoznačný nesouhlas s rozšířením těžby hnědého uhlí. Ohrozilo by to totiž existenci jejich obcí. Proti rozšiřování těžby uhlí je i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Během nedávné besedy v Litvínově na Mostecku zdůraznil, že jeho ministerstvo bude prosazovat zachování ekologických limitů těžby hnědého uhlí nejméně do roku 2030.

Autor: