Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zvolený prezident Pavel úřaduje v Hrzánském paláci, přijal ministra Rakušana

Ministr vnitra Vít Rakušan přichází do Hrzánského paláce na schůzku se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. foto: Radek Vebr, MAFRA

Zvolený prezident Petr Pavel až do inaugurace úřaduje v Hrzánském paláci nedaleko Pražského hradu. Tým zvoleného prezidenta o to předsedu vlády Petra Fialu v neděli požádal. Fiala Pavlovi vyhověl. Nová hlava státu už v paláci úřaduje, v úterý tam přijala ministra vnitra Víta Rakušana a poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara.
  10:35aktualizováno  16:48

Petr Pavel má složit slib prezidenta 9. března. Hrzánský palác využívá vláda občas k jednání a k přijetí zahraničních návštěv.

„Bývá zvykem, že nově zvolený prezident před inaugurací dostane k dispozici prostory na Pražském hradě. Nás v této otázce nikdo z Hradu zatím nekontaktoval, proto jsme využili možnosti dočasně sídlit v Hrzánském paláci, který je dostatečně reprezentativní pro účely schůzek s nejvyššími ústavními představiteli i zahraničními médii,“ uvedla Markéta Řeháková, manažerka komunikace týmu Petra Pavla a budoucí mluvčí nového prezidenta.

Místo bylo podle ní vybráno i na základě doporučení Ochranné služby Policie České republiky, která objekt střeží.

Ministrovi Rakušanovi přijdou současná bezpečnostní opatření na Hradě jako přebujelá

Pavel v úterý v Hrzánském paláci přijal ministra vnitra Víta Rakušana a ještě před ním poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáše Pojara.

Rakušan se již před schůzkou s Pavlem vyjádřil kriticky k bezpečnostním opatřením na Pražském hradě. „Můj názor je od počátku jasný. Mně dlouhodobě ta opatření, která tam jsou, přijdou přebujelá. Domnívám se, že neexistují pouze dvě alternativy, buď to současné, anebo nic. Určitě existují i jiná režimová opatření, která budou přívětivější k návštěvníkům Pražského hradu,“ řekl Rakušan.

Na samotné schůzce mluvil se zvoleným prezidentem o policii, pomoci ukrajinským uprchlíkům nebo vládní strategii pomoci regionům. „Jsem především nadšený z atmosféry té schůzky, z civilnosti pana prezidenta, z jeho skutečného zájmu o resort vnitra,“ uvedl Rakušan.

„S Vítem Rakušanem jsme na schůzce kromě bezpečnostní situace v České republice probrali například nový zákon o integraci Ukrajinců, který už bych měl podepisovat já jako nový prezident. Bavili jsme se také o podpoře opomíjených regionů a důležitosti vzdělávání,“ napsal ke schůzce s Rakušanem na Twitteru Petr Pavel.

Před tím jednal se zvoleným prezidentem o koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky poradce vlády pro národní bezpečnost Pojar.

Probírali energetickou bezpečnost a situace na Ukrajině, proti níž rozpoutalo válku Rusko. Za Pavlem do Hrzánského paláce dorazili také neúspěšná kandidátka v boji o Hrad, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Petr Pavel se podle premiéra Fialy postavil čelem ke své minulosti

„Volili jsme člověka, který se čelem postavil ke své minulosti,“ řekl v úterý premiér a předseda ODS v rozhovoru pro Blesk, když dostal na dotaz na komunistickou minulost zvoleného prezidenta.

Původně totiž Fiala i někteří další politici ODS mluvili o tom, že kandidát na Hrad nemá být bývalý komunista. Nakonec ale Pavla koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) spolu s dalšími dvěma kandidáty - Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem - před prezidentskou volbou podpořila. Koho volil v prvním kole volby na Hrad, Fiala říci odmítl.

Premiér před druhým kolem volby hlavy státu vyzval voliče k podpoře Petra Pavla a po zvolení za ním vyrazil do haly Forum Karlín a blahopřál mu ke zvolení krátce poté, co za Pavlem přijela s gratulací i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Ve středu večer se Fiala s Petrem Pavlem a se dvěma dalšími nejvyššími ústavními činiteli - předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a šéfkou Sněmovny Markétou Adamovou Pekarovou - setká v horní komoře parlamentu.

Nestrašme tím, že budeme mobilizovat, řekl premiér Fiala

Premiér Fiala se v úterý v rozhovoru pro Blesk také vrátil k vypjatému průběhu volební kampaně, při níž občané vybírali nového prezidenta a generál Petr Pavel porazil šéfa ANO Andreje Babiše.

„Nestrašme tím, že naše děti půjdou bojovat, že budeme mobilizovat,“ řekl Fiala v rozhovoru. „V žádné válce, která by byla konvenční, nejsme,“ zdůraznil Fiala. Vladimir Putin je s námi v hybridní válce prostřednictvím dezinformací či pomocí omezení dodávek surovin, uvedl Fiala.

Pokud by byla napadená kterákoli země Severoatlantická aliance, celá NATO se jí vydá na pomoc a bude jí chránit. „To je záruka míru,“ je přesvědčen předseda vlády.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat