Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavel si dohodl schůzku se Zemanem na 13. února. Odmítá, že by přepálil start

Česko

  12:51aktualizováno  13:41
Někteří politologové jsou v hodnocení Petra Pavla kritičtí, jestli start budoucí hlava státu nepřehnala. „Mým cílem nebylo ukázat, že budu aktivistickým prezidentem, ale prezidentem aktivním,“ reagoval na kritiku Pavel. Na jeho návrh se dohodl s končící hlavou státu Milošem Zemanem na společné schůzce 13. února. Zemana chce požádat o to, aby již nečinil žádná důležitá rozhodnutí.

„Rozhodně jsem do toho nevstoupil s tím, že si vezmu po volbách pět týdnů volna. Naopak mě i celý můj tým čeká intenzivní práce, na kterou je třeba se připravit. Beru to jako intenzivní přípravu na práci, která musí začít prvním dnem inaugurace,“ prohlásil na pátečním tiskovém brífinku Petr Pavel.

Nadcházející týden si však chce budoucí prezidentský pár vzít volno a odpočinout po několikaměsíční kampani. Hned v pondělí 13. února se pak budoucí hlava státu setká s končícím prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

Termín navrhl Pavel a Zeman ho přijal. Budoucí a současný prezident se dosud nemohli shodnout na tom, kdo by měl společnou schůzku iniciovat. Zatímco Pavel očekával, že mu Zeman nabídne termín pro vzájemné jednání, ten v minulých dnech řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká.

„Šlo jen o to, kdo ten první krok udělá. Já neměl sebemenší problém ho udělat, ale považoval jsem z logiky věci za správné, že tím iniciátorem bude ten, kdo bude ve funkci,“ řekl Pavel. Očekává konstruktivní přístup, který podle něj panoval i v případě schůzek ředitelů kanceláří či tiskových mluvčí.

„Předpokládám, že se dotkneme všeho, co se týká předávání prezidentské funkce. Požádám ho o maximální otevřenost. Vzhledem k tomu, že pan prezident již v minulých dnech avizoval, že mi hodlá sdělit, co obnáší břímě prezidentského údělu, tak se docela těším, co se dozvím,“ dodal budoucí prezident.

Cesta do Karlovarského kraje a Mnichova

Ještě před oficiálním uvedením do úřadu 9. března chtěl Pavel navštívit kraje nejvíce postižené současnými krizemi, tedy Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. Což jsou rovněž ty kraje, v nichž v prezidentské volbě vyhrál jeho soupeř lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Zatím je stanoven termín pouze pro dvoudenní návštěvu Karlovarského kraje, a to ve středu a čtvrtek 15. a 16. února.

Předem avizuje, že setkání s občany chce v komornějším duchu, než jak probíhala jeho vystoupení v předvolební kampani před plnými náměstími. „Chci se spíše něco dozvědět, což bych se od několika tisíc lidí na náměstí asi nedozvěděl. Nebude to žádná manifestace, ale beseda v omezeném formátu,“ vysvětlil Pavel svou vizi. I jednání chce udržet v pracovní rovině, bez oficialit a také bez mediálních výstupů.

Následně budoucí prezident zamíří na Mnichovskou bezpečnostní konferenci. Té se Pavel účastnil i jako předseda Vojenského výboru NATO. Očekává, že se během ní může setkat s řadou lídrů nejen evropských zemí, ale i severní Ameriky.

V dohledné době se chce s Pavlem setkat i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Opoziční hnutí zvolenému prezidentovi plánuje poslat i dopis, v němž chce shrnout nejpalčivější problémy společnosti a poukázat na podle hnutí nedostatečnou komunikaci vlády s opozicí. Pavel po volbách řekl, že je ve funkci připraven naslouchat opozici a zvažovat její argumenty.

Perný první týden

Od soboty, kdy generál ve výslužbě a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Pavel porazil v prezidentské volbě předsedu ANO Babiše, absolvoval sérii schůzek, rozhovorů pro česká i zahraniční média i několik telefonátů se zahraničními státníky.

Budoucí prezident přijal gratulace mimo jiné od polského či ukrajinského prezidenta, největší pozdvižení však vzbudil telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Čína, která ostrov považuje za svou nedílnou součást, vyjádřila nad hovorem silnou nespokojenost a Prahu vyzvala, aby „okamžitě přijala účinná opatření, která by eliminovala negativní dopady tohoto incidentu a zabránila nenapravitelnému poškození čínsko-českých vztahů“.

Obsah telefonátu s tchajwanskou prezidentkou Pavel předem konzultoval s ministrem zahraničí. Zvolený prezident si stojí za tím, že v žádném případě nepřekročil hranice. Zda přijme nabízené místo v delegaci pro cestu na Tchaj-wan od šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, Pavel zatím neví.

S ministrem zahraničí Janem Lipavským jednal Pavel v pondělí, stejně jako s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou, v úterý s ministrem vnitra Vítem Rakušanem a poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem.

Ve středu se setkal s premiérem Petrem Fialou, předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem, ve čtvrtek s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou a policejním prezidentem Martinem Vondráškem.

Z informací o kontrole hospodaření prezidentské kanceláře, které budoucí hlavě státu šéf NKÚ mohl poskytnout, je podle Pavla zřejmé, že audit zjistil celou řadu pochybení, ale nic tak zásadního, co by mělo přímo vést k trestnímu stíhání. „S tím jsem schopen žít. Zbytek si uděláme v rámci přebírání, až dostaneme přístup nejen ke struktuře kanceláře, ale i k některým dokumentům,“ dodal budoucí prezident.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat