Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Premiérův syn míří na ministerstvo

Česko

Nejstarší syn premiéra Jakub Fischer povede na ministerstvu školství projekt, který připravuje reformu terciárního vzdělávání

PRAHA Syn současného českého premiéra Jakub Fischer bude od poloviny srpna pracovat na ministerstvu školství. Jednatřicetiletý proděkan pro vědu, výzkum a informatiku na Fakultě informatiky a statistiky VŠE by měl na ministerstvu vést projekt s názvem Reforma terciárního vzdělávání.

Podle informací LN by tak měl Fischer vystřídat dosavadního šéfa projektu Davida Václavíka, kterého na tento post dosadil exministr školství Ondřej Liška. „Ve vedení tohoto projektu dochází ke změně,“ řekl pouze k celé záležitosti Václavík.

David Václavík přitom projekt vedl pouze od poloviny ledna letošního roku. Cílem celého projektu je připravit jakýsi rámec pro vysokoškolskou reformu a jeho výsledkem má být příprava hned dvou zákonů. Jedním je diskutovaný zákon o terciárním vzdělávání a druhým je zákon o finanční pomoci studentům. Ten má řešit například otázky studentských půjček či stipendií. Připravit má ale i logistiku pro případ, že by se politici rozhodli zavést školné.

Výměnu na postu šéfa projektu potvrdil Petr Matějů z ministerstva školství, který je spoluautorem Bílé knihy terciárního vzdělávání. „Změna se ještě nestala. Nicméně pan Fischer není člověk, který by byl pro nás neznámý. Naopak. Pro náš projekt již v minulosti vypracoval několik podporových studií a jsme s ním v pravidelném kontaktu,“ řekl LN Matějů.

Za výhodu považuje fakt, že je syn premiéra zároveň členem předsednictva Rady vysokých škol. Pro náš projekt je velmi důležité, abychom měli tuto instituci nějakým způsobem v projektu zastoupenou,“ myslí si Matějů.

Podle jeho slov není ani velkým překvapením, že se šéfem projektu Reforma terciárního vzdělávání tedy stane právě on. „Pokud tedy mluvíme o jeho odborných kvalitách,“ dodal.

Liška s výměnou nesouhlasí Právě Matějů byl přitom úplně prvním šéfem tohoto projektu. V lednu ale na svou pozici rezignoval. Jako důvod uvádí, že na ministerstvu „nebylo možné vést jakýkoliv projekt, protože tam nevládlo projektové řízení“. Na jeho postu ho vystřídal právě David Václavík.

Změna ve vedení projektu se ale příliš nelíbí exministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ). „Domnívám se, že byl David Václavík nahrazen proto, že jako vedoucí projektu neakceptoval, podobně jako já, jednostranné vedení profesora Matějů a způsoby, jakými se snažil reformu prosazovat. Matějů znamená ohrožení otevřenosti celého projektu,“ řekl Liška. Za kvalitami Davida Václavíka si stojí. Ministerstvo by, podle jeho slov, mohlo s vysokými školami nyní opět přestat komunikovat. „Jenomže právě otevřená komunikace je základním předpokladem celé reformy,“ dodal Liška. Matějů však jakýkoliv svůj vliv na jmenování Fischera popírá. „Výměna se neodehrává z žádné mojí iniciativy. Byl bych nerad, kdyby vznikal dojem, že je tato změna výrazem převzetí moci nebo kontroly,“ dodal.

Podle informací z ministerstva školství není překážkou ani fakt, že bude Jakub Fischer zároveň zaměstnancem ministerstva školství a proděkanem Vysoké školy ekonomické v Praze. To, že pocházejí vedoucí projektů z akademické půdy, je téměř automatické a zároveň považováno za výhodu. Jsou totiž bráni za experty, kteří by měli prostředí vysokých škol a univerzit znát.

Rozpočet projektu je zhruba 90 milionů korun, které jsou určeny na vypracování studií, analýz a na přípravu obou zákonů.

Přestože by měl Fischer do funkce nastoupit již někdy po 15. srpnu, oficiálně se k výměně ministerstvo školství zatím nevyjadřuje. Vedení úřadu je nyní na dovolené, stanovisko ministerstva a důvody výměny i informace týkající se osoby Jakuba Fischera budou k dispozici až při jeho nástupu do funkce.

***

Jakub Fischer

Je nejstarším synem premiéra ČR Jana Fischera. Narodil se v roce 1978 a stejně jako jeho otec se věnuje statistice. V roce 2006 se v pouhých 27 letech stal proděkanem pro vědu, výzkum a informatiku na Fakultě informatiky a statistiky VŠE. Se svou sestrou Kateřinou Drbohlavovou spolupracuje se společností SCIO.

Autor: