Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Má smysl propagovat český průmysl v Soči za 19 milionů? Podívejte se na dokumenty

Olympijská pochodeň už míří do Soči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijská pochodeň už míří do Soči. | foto: Reuters

PRAHA Jak využít zimní olympiádu v ruském Soči pro prezentaci českého průmyslu a obchodu? Pronajmout si část prostoru v Českém domě a část multifunkčního parku, který vyroste v Praze. Jenže vládě se plán za 19 milionů nelíbí.

Nadlimitní zakázku, kterou navrhuje ministerstvo průmyslu, vláda v demisi včera po druhém projednávání vrátila k dopracování. „Chce onu částku rozklíčovat. Kolik peněz zaplatí stát a kolik partneři,“ vysvětlila LN mluvčí vlády Jana Jabůrková.

Premiér Jiří Rusnok podle informací LN řekl ministrovi průmyslu Jiřímu Ciencialovi, že má možnost návrh v současné podobě stáhnout sám, jinak to udělá on. Veřejná zakázka má být zadána Českému olympijskému výboru, který vlastní práva na reprezentaci pod oficiálním logem olympijských her, a České olympijské akciové společnosti, která je marketingovou agenturou výboru.

Ten doufá, že vláda zakázku brzy podpoří. „Jinak by to bylo nepříjemné. Museli bychom omezit aktivity související s olympiádou v Rusku a to by byla škoda,“ řekl LN mluvčí výboru Alexandr Kliment.

Přemrštěný ruský nájem

Pronájem části plochy v Českém domě v Soči má vyjít na téměř 16 milionů, v Praze na Letné pak na 3 miliony korun. Obchodní strategii se podle Klimenta v Českém domě v Londýně dařilo enormně.

Více než pětkrát vyšší sumu za pronájem v Rusku vysvětluje tamními přemrštěnými cenami: „Původní nabídka organizátorů her na pronájem stanu 1500 metrů čtverečních v Soči byla 100 milionů korun, zatím co v Londýně jsme pronajali Business Design Centre za méně jak třetinu.“

 Ministerstva dávají ruce pryč Bez problémů nejsou ani zbylé části kampaně Česká stopa 2014, která objímá celkovou prezentaci tuzemska na olympiádě. Ministerstva se k její podpoře nemají. Z připomínkového řízení vyplývá, že se většina z nich od projektu distancovala.

Premiér Rusnok nebyl spokojen ani s jejím představením, kterého se na minulém jednání vlády ujal náměstek ministra školství Jan Kocourek. Ten byl údajně během této chvíle indisponován.

Anketa

Souhlasíte s plánem na propogaci Česka v Soči?

Ano, stojí to za to. 104
Ne, je to zbytečné. 666

Kampaň má přijít na 100 milionů korun. Polovinu peněz zajistí podle plánů Český olympijský výbor s partnery. Zbylých 50 milionů má jít ze státních financí a podělí se o ně tři resorty - 52 % ministerstvo školství, 42 % ministerstvo průmyslu a obchodu a 6 % ministerstvo pro místní rozvoj.

Se zahájením únorové olympiády by na pražské Letné měl vzniknout za 80 milionů korun multifunkční park například s běžkařskou dráhou, ledovou plochou nebo expozicí Czech Designu. Zbytek peněz spolkne Český dům v Soči, který bude určen hlavně pro partnery a VIP hosty. Na Letné by navíc mělo dojít k vyvrcholení roční kampaně Česko sportuje, kterou podporovalo ministerstvo zdravotnictví. Na park ale resort nepřidá.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!