28. května 2018 11:54, aktualizováno  13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přes Čechy se přeženou silné bouřky a přívalové deště, v Německu už zatopily silnice

Bouřka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka - ilustrační foto | foto: Tomáš Bláha

PRAHA Většinu území Čech mohou v pondělí odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky. Doprovázet je bude přívalový déšť s kroupami, kvůli kterému se mohou rozvodnit menší toky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky budou pokračovat i v dalších dnech.

Kolem tlakové výše nad severní a východní Evropou k nám proudí velmi teplý vzduch od jihovýchodu. Počasí u nás částečně ovlivní mělká tlaková níže nad Německem,“ uvedli meteorologové.

Bouřky se očekávají odpoledne a večer. Mají je doprovázet přívalové srážky s úhrny kolem 40 milimetrů a kroupy. Přívalový déšť může ojediněle zatopit níže položená místa a sklepy. Lze také očekávat rychlé rozvodnění malých toků, podemletí cest a rychlý odtok vody ze svahů.

Výstraha ČHMÚ platí od dnešních 14 hodin v Praze, Středočeském kraji, Plzeňském, Karlovarském, Jihočeském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji. „Předpokládáme, že bouřková činnost bude pokračovat i v následujících dnech, proto budeme výstrahu průběžně upřesňovat,“ dodal ČHMÚ.

V Česku je nyní teplo, venkovní teploty mají dnes překonat 30 stupňů Celsia. Horko by mělo být do konce května, pak se má mírně ochladit.

V Německu už bouře udeřila

Dvě ženy utrpěly vážné zranění, když je ve městě Bochum na západě Německa zasáhl blesk. Bouřky, které v neděli postihly západní a centrální Německo, způsobily záplavy. Zatopena byla řada silnic a také sklepy domů. Na nejrušnějším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byly kvůli nepříznivému počasí zrušeny v neděli desítky letů. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Ženy, do nichž na cestě pro pěší v Bochumi udeřil blesk, byly ve věku mezi 20 a 30 lety. Jednu z nich museli oživovat přivolaní zdravotníci. Ve spolkové republice Hesensko zase hasiči zachránili dvě ženy, které uvázly s autem v sesuvu bahna.

Německo a další části Evropy zažívají v tomto měsíci nezvykle dlouhé období s velmi teplým počasím. Meteorologové předpovídají, že tento týden by teploty v Německu mohly dosáhnout 33 stupňů Celsia.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz