Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Prezident Alijev vytlačil opozici

Česko

Opoziční strany získaly v ázerbájdžánských parlamentních volbách jen jediný mandát. Jde podle nich o „totální falzifikaci“ hlasování.

BAKU Ázerbájdžánská vládní strana Nový Ázerbájdžán (YAP) fakticky vyhnala opozici z poslaneckých lavic, když v nedělních parlamentních volbách získala nejméně 70 ze 125 poslaneckých míst. Téměř celý zbytek sněmovny připadl loajálním provládním poslancům. Opozice má jediný mandát, obvinila režim z podvodů a žádá anulování výsledků. Kritika průběhu hlasování zazněla i z řad evropských pozorovatelů. Strana YAP prezidenta Ilhama Alijeva si své pozice v jednokomorové sněmovně oproti minulým volbám vylepšila zhruba o sedm až deset křesel. Výsledky ve třech obvodech volební komise z neupřesněných důvodů zrušila. Vůbec nejúspěšnějším kandidátem ve volbách se stala prezidentova manželka Mehriban Alijevová, která ve svém obvodu získala 94,5 procenta hlasů. Opozice ve volbách dramaticky neuspěla. Fakticky jediným jejím zástupcem je v novém parlamentu Iqbal Agazade, předseda strany Naděje (Ümid). Opoziční volební blok Muslimské demokratické strany Müsavat a Ázerbájdžánské lidové fronty (Müsavat/AHCP) nezískal ani jeden mandát. Ve volbách neprošel předseda strany Müsavat Isa Gambar ani šéf AHCP Ali Kerimli.

Podle volební komise nebyly ve volbách zaznamenány žádné vážnější problémy, které by mohly ohrozit jejich zákonnost. Šéf komise Mezahir Penahov označil volby za „průzračně demokratické“ a zcela spravedlivé. Stejného mínění je i mise Společenství nezávislých států, seskupení sdružujícího postsovětské republiky. Podle mluvčího mise proběhla předvolební kampaň i samo hlasování spravedlivě a demokraticky. Opoziční politici naproti tomu hovoří o masových machinacích a o „totální falzifikaci voleb“. Volební blok Müsavat/AHCP hodlá kvůli volebním výsledkům podat žalobu a chce se obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva. Kerimli označil hlasování za „výzvu západní veřejnosti“ a za událost, která Ázerbájdžán vrátila do středověku. Strana Müsavat, která měla v předešlém parlamentu čtyři poslance, vyzvala k anulování výsledků a vypsání nových voleb.

Ke kritice voleb se připojili i evropští pozorovatelé. Nejmenovaný západní diplomat agentuře Reuters řekl, že volby byly „absolutní ostudou“ a doprovázely je „obludné nepořádky“. Vedení mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Rady Evropy v prohlášení uvedlo, že Ázerbájdžán nedosáhl žádného viditelného pokroku v demokratickém rozvoji svých institucí. Pozorovatelé poukázali na nerovné podmínky politických stran v předvolebním boji, na omezení svobody slova a shromažďování i na případy přímého zfalšování voleb a chybného sčítání hlasů.

Autor: