Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident Zeman se seznamuje s podrobnostmi o útoku. Na Hrad za ním přijel policejní šéf Švejdar

Česko

  16:43
PRAHA - Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě policejního prezidenta Jana Švejdara. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Šéf policie by měl hlavu státu informovat o podrobnostech kolem kauzy Vrbětice.

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě policejního prezidenta Jana Švejdara. foto: Twitter Jiří Ovčáček.

Hamáček si na středu odpoledne předvolal velvyslance Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska

Schůzku v pondělí avizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident se podle něj potřebuje ještě více seznámit s okolnostmi kolem výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích v letech 2014. Podle českých bezpečnostních složek jsou důvodná podezření, že za výbuchem je ruská tajná služba GRU. Česko proto vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých tajných služeb byli napojeni na ruské rozvědky. Moskva následně vyhostila 20 zaměstnanců českého velvyslanectví.

Zemana kritizuje opozice, že se dosud ke zjištění českých bezpečnostních složek nevyjádřil. Podle jeho mluvčího tak hodlá učinit v nedělním televizním vystoupení. Kritikům se taková časová prodleva nelíbí, prezident by měl podle nich k národu promluvit okamžitě.

Babiš v pondělí Zemana hájil. S kauzou ho společně s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) seznámil v sobotu, prezident podle nich podpořil kroky vedoucí k vyhoštění ruských diplomatů.

Autor: