Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentem všech Poláků až po smrti

Česko

VARŠAVA Byla to vlastně tak trochu zvláštní rodina. Jaroslaw, starý mládenec, bydlící s matkou a jejími kočkami v činžovním domě v Sopotech na břehu Baltického moře. Na jeho dvojče Lecha se Poláci dívali jako na toho „normálnějšího“, jeho žena Maria byla milá a lidská a dcera Marta je trochu introvertní, ale sympatická mladá dáma, která dala rodině první vnouče. Ale o vztahu Lecha a Jaroslawa panovaly v Polsku doslova mýty. Média často spekulovala o tom, že v pozadí se celá léta držící Jaroslaw je mozkem a Lech pouze loutkou plnící jeho zájmy.

Rodina Kaczynských dva roky měla ve své moci obrazně celé Polsko. Lech Kaczynski byl prezidentem a Jaroslaw po měsících, kdy řídil vládu jejich společné strany Právo a Spravedlnost ze stranického pozadí, nakonec na více než rok vzal do rukou i otěže premiérství. Poláci se rozdělili na jejich nadšené příznivce a zásadní odpůrce. Před dvěma a půl rokem Jaroslaw svůj pokus o vládní koalici s extremistickými stranami Liga polských rodin a Sebeobrana vzdal. V předčasných volbách ho většina polských voličů poslala do opozice. A přibližně stejná většina se letos na podzim chystala po pěti letech ukončit prezidentství Lecha Kaczynského.

A to přesto, že si během pěti let ve funkci prezidenta přece jen zjednal určitý respekt mezi všemi Poláky. Mimo jiné také díky své rodině, první dáma Maria Kaczynska se mnohokrát projevila čistě lidsky. A své názory, například odpor k absolutnímu zákazu potratů, dávala najevo nehledě na politická stanoviska okolí svého muže.

Teď, poté co prezidentský pár zahynul při leteckém neštěstí u Smolensku, z dcery Marty se stal sirotek a bratr Jaroslaw musel oznámit zprávu o smrti Lecha Kaczynského těžce nemocné, na lůžko upoutané matce, se do této chvíle „divná“ a rozhodně ne celým národem milovaná rodina stala litovanou a všemi Poláky oplakávanou.

Ať zpytují svědomí V bulvárním deníku Fakty vyšla dvoustrana dojemných fotografií páru Kaczynských, všechny polské sdělovací prostředky začaly mluvit o tom, jak příkladné bylo manželství prvního páru Polska.

A i novináři, politici a veřejně známé osobnosti, kteří léta nenapsali o Kaczynském dobré slovo, si začali vybavovat jeho kladné stránky. Gazeta Wyborza, liberální deník, který stál po celou dobu v ostré opozici vůči bratrům Kaczynským jako politikům, otiskl celostránkovou fotografii s titulkem: „Loučíme se s úctou“. Někteří politici Práva a Spravedlnosti už začali dávat najevo, že by odpůrci Kaczynských měli zpytovat svědomí. „Až teď oceňují prezidenta, až teď zjišťují, že odešel největší politik Polska posledních dvaceti let,“ uvedl jeden z nich. Jsou to však ojedinělé hlasy. Polsko má smutek, zahynul první pár země, prezident všech Poláků.

O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN v Polsku

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!