Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentovy výtky znám, slýchám je od KSČM a ČSSD, říká Nečas

Česko

  16:49aktualizováno  21:46
PRAHA - Premiér Petr Nečas zná argumenty, které má prezident Václav Klaus k důchodové reformě. Dříve je slyšel od komunistů, socialistů a odborů. Uvedl také, že doufá, že při přehlasování veta v ODS zvítězí zodpovědnost.

Premiér Petr Nečas foto: ČTK

„Argumenty pana prezidenta znám velmi dobře, protože je už rok slýchávám od představitelů komunistů, socialistů a odborů. Budeme o tom jednat na poslaneckém klubu. Ale řada kolegů poslanců, kteří hlasovali pro tento zákon ve třech čteních a hlasovali i při přehlasování senátního veta, tak by měli tento názorový veletoč nějak vysvětlit. Věřím, že zvítězí odpovědnost a že se toto nestane,“ řekl Nečas na dotaz Lidových novin.

Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval druhý důchodový pilíř. Svůj krok odůvodnil chybějícím konsensem na politické scéně i ve společnosti.

Ještě v pondělí večer prezident zareagoval na Nečasovo vyjádření. Řekl, že je nerad, že Nečas jeho veto zlehčuje. Premiér podle něj jeho názory na věc zná dlouho a dnešní krok mohl předpokládat.

Blesk z čistého nebe

"Můj názor na tu reformu nebyl bleskem z čistého nebe. Já myslím, že to pan premiér mohl očekávat. To je první věc. Úvaha o tom, jestli jsou toto podobné názory těm, či oněm, to já myslím, že je falešné. On ví, jaké jsou mé názory na tyto věci," řekl Klaus.

Premiér odpoledne uvedl, že prezident určitě ví, že některé jeho kroky nepřispívají k politické stabilitě vlády. Na svůj postoj má ale Klaus podle Nečase právo.

Poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa s prezidentem souhlasí v tom, že důchodovou reformu nelze financovat zvyšováním daní. Jak budou hlasovat ve Sněmovně, ale nesdělili.

Poslanci TOP 09 podle Kalouska koaliční dohodu dodrží. Pokud ji dodrží i ostatní, není podle něj důvod, proč by důchodová reforma neměla k 1. lednu 2013 začít platit.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat