Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Pavel: Teď půjde o konfrontaci dvou světů. I řada voličů SPD volá po řádu

Volební štáb Petra Pavla během 1. kola prezidentské volby. (14. ledna 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Rozhovor
Rozhovory s youtubery a influencery, kteří mu pomohou oslovit mladé. Ale i pomoc od neúspěšných kandidátů či cesta do ekonomicky složitých regionů. Na to vše sází Petr Pavel před prezidentským finále.
  21:00

Lidovky.cz: Kolik byste chtěl získat ze 770 tisíc voličů Danuše Nerudové, která mimochodem tematizovala v kampani i vaši minulost?
Nejsem naivní, abych si myslel, že získám všechny. V sobotu jsem se zájmem sledoval analýzu sociologa Martina Buchtíka z agentury STEM. Podle jejich rozborů a propočtů přibližně 60 procent voličů jednotlivých kandidátů může konvertovat. V tomto ohledu dám na názor odborníků.

Lidovky.cz: Jak konkrétně chcete, aby vás podpořila Danuše Nerudová?
Ke konkrétní formě se setkáme v pondělí, nejprve necháme na našich týmech, aby si porovnaly možnosti a představy. Na základě toho se začnou hledat místa pro konkrétní podporu, ať už od Danuše Nerudové, nebo Pavla Fischera.

Už v sobotu jsem je ale poprosil, aby apelovali na svoje voliče, ať nerezignují, a připomněli jim, že soutěž neskončila. Aby to nevzdali, protože jejich kandidát neuspěl. Sice nemusím být jejich srdcovým kandidátem, ale názorově a hodnotově jsem se s jejich favority v kampani programově překrýval.

To, v čem jim nemusím vyhovovat, by měli poměřovat tím, kdo stojí ve druhém kole proti mně. Neměli by se nechat znechutit či odradit. To by znamenalo úspěch Andreje Babiše.

Babiš: Nedělím voliče na „dobré“ a „špatné“. Skutečný demokrat snese názor druhého

Lidovky.cz: Jak chcete udržet vysokou účast i ve 2. kole voleb?
Nepůjde jen o pomoc mých bývalých protikandidátů, kteří mohou motivovat své voliče. Bude to i v kontaktní kampani a marketingu. Při všech příležitostech budu osobně zdůrazňovat, že v této volbě půjde o konfrontaci dvou světů.

Jak vidí svět Andrej Babiš a s ním Miloš Zeman, a na druhé straně, jak ho vidím já, a myslím, že i většina občanů. To znamená svět, který stojí na hodnotách, slušnosti, transparentnosti a konstruktivním přístupu k řešení problémů, respektování pravidel, zdůrazňování, že patříme do demokratického světa a také zdůrazňování lidských práv v mezinárodních vztazích. V konfrontaci s tím je politika zmíněných pánů založena na mocenských vlivech, zákulisních tazích, rozdělování společnosti a v případě Andreje Babiše i chaotickém řízení.

Lidovky.cz: Myslíte si, že hodnoty, které symbolizujete, 1,9 milionu voličů Andreje Babiše a třeba Jaroslava Bašty nechce? Že nechtějí, aby politika byla transparentní a aby se hájily demokratické principy?
To jsem neřekl. Mluvil jsem o tom, co chci reprezentovat, a že to může zaujmout právě i řadu voličů například SPD, protože mnoho z nich volá po řádu. Vadil jim chaos, který tu byl za covidu i zcela nesmyslná opatření, která nebyla zdůvodněná, například, když Babišova vláda lidem zakázala vypít si na ulici kávu.

Lidovky.cz: Máte nějakou cílovou skupinu, na kterou se chcete v druhém kole více zaměřit?
V prvním kole jsem věkově ani jinak kampaň nerozlišoval. Rozumím tomu, že druhé kolo je jiná disciplína, ale ani teď se nechci zaměřovat na nějakou věkovou, příjmovou nebo názorovou skupinu. Rád bych oslovil všechny. Z prvního kola ale vím, že pro oslovení mladé generace je potřeba více využívat jiné nástroje, než jsem to dělal v úvodu kampaně.

Lidovky.cz: Zařídíte si kanál na Tik-toku?
Tik-tok ne, protože některé čínské technologie vnímám jako bezpečnostní riziko. V prvním kole jsem se soustředil na tradiční formu oslovování lidí. Myslel jsem si, že desítky a stovky besed, které jsem absolvoval na školách mezi mladými lidmi, jsou dostatečné. Podcenil jsem, že se pohybují v jiné technologické dimenzi. V poslední části kampaně jsem zaměřil pozornost na ta média, která jsou pro ně srozumitelná. Bavil jsem se například s youtubery a influencery, kteří mají na mladou generaci dopad. Abych se nemusel transformovat do nějakého teenagera, což by vypadalo nevěrohodně, ale abych měl někoho, kdo můj jazyk přetaví do přijatelné formy pro mladou generaci.

Kde se zrodilo vítězství Miloše Zemana? Regiony s nízkou volební účastí budou klíčové i letos

Lidovky.cz: Čím chcete získat hlasy chudších a méně společensky úspěšných voličů?
Tím, že nenabízím sliby a cukrátka, ale systémová řešení, která jim zajistí slušný život. Vždy jsem byl otevřený. To, co od lidí slyším, jsem zvyklý převádět do proveditelných opatření. A ne jednorázově všem přidat, abych si koupil jejich přízeň a zadlužil státní rozpočet, který budou příští generace muset dlouho napravovat. Toto jsou charakteristické znaky populismu, které Andrej Babiš uplatňuje celou dobu.

Lidovky.cz: Jak budete chtít přesvědčit voliče například v Moravskoslezském kraji, kteří dali přes 40 procent Andreji Babišovi, že pro ně máte lepší řešení?
Řeknu jim, že jim Andrej Babiš dává sice hezké sliby, ale i on dobře ví, že jako prezident nebude tyto sliby schopný splnit, protože k tomu nemá pravomoc. Může to udělat jen vláda. Vláda, které jde ale Babiš po krku a nejraději by ji odstranil. Nabízí tudíž více chaosu. Nechci tuto vládu za každou cenu podporovat, ale rád bych s nestrannými odborníky různých názorových proudů navrhl funkční řešení a pak ho důsledně prosazoval ve spolupráci s vládou, ať už bude jakákoli.

Lidovky.cz: Recept na lepší život na severní Moravu tedy nepřivezete?
To není jen o lidech na severní Moravě, ale i o lidech v Ústeckém a Karlovarském kraji. Jde o to, aby všem lidem, kteří nejsou schopní poradit si s důsledky krize sami, dokázala vláda pomoci už dnes. Opatření, která vláda dosud podnikala, měla spíše plošný než cílený charakter. Jako prezident budu tlačit na to, aby těmto lidem byla poskytnuta pomoc rychle, pružně a s co nejmenšími překážkami. Vytvářet tlak na vládu je konkrétní věc, kterou může prezident udělat.

Lidovky.cz: To by byla adresná pomoc lidem v ekonomicky slabších regionech?
Nebylo by to na regionální bázi. Viděl bych to spíše podle příjmů a sociální situace. S problémy se potýkají lidé i v Jihočeském kraji nebo na Vysočině. Pokud bychom to udělali čistě podle regionů, opět by to byla jiná forma plošnosti. Ani v těchto třech krajích nebudou potřebovat pomoc všichni lidé.

Musíme se podívat na sociální situaci občanů a doručit k nim pomoc prostřednictvím nástrojů, které už dnes existují. Nemusíme vytvářet žádné nové. Máme nástroje sociální pomoci, které jsou zavedené, například příspěvek na bydlení, jenom je potřeba změnit některé atributy, aby se pomoc k lidem dostala hned. Nemusíme ani měřit sociální statut lidí. Stát ho zná. Má informace, ale neumí s nimi pracovat. Je ale potřeba na to tlačit.

SPD dá doporučení, jiní už se vyjádřili. Podpora ve druhém kole může mít mnoho podob

Lidovky.cz: Uvěří vám voliči, že budete vládu tlačit, a ne krýt, když jste koalici Spolu volil a sám jste získal její podporu v prezidentské kampani?
Lidem mohu říci, že jsem k vládě právě v těchto věcech kritický. Když se podíváte zpátky na moje veřejná vystoupení, uvidíte, že jsem kritizoval vládu, že dělala plošná opatření. Že je přijímala pozdě a špatně komunikovala.

Z hlediska dlouhodobých témat jsem kritizoval, že sice dnes řešíme urgentní krizi, ale stejně urgentní je i důchodová, daňová reforma a změna vzdělávacího systému nebo ochrana životního prostředí. To bylo rovněž odloženo, i když se to musí řešit. Nejde říkat jen to, že tato vláda dělá vše špatně, a odvolat ji. To by znamenalo půl roku chaosu. A to je v situaci, kdy je potřeba konat každý den, špatně.

Lidovky.cz: Víte něco o dehonestační kampani na Andreje Babise ohledně jeho údajné spolupráce s KGB?
To je svět Andreje Babiše. Já takto nefunguji. Navíc si myslím, že na něj není potřeba ani kompro vymýšlet. On si problémů v průběhu života vytvořil tolik, že je stačí jenom sebrat ze země.

Lidovky.cz: Vy sám se neobáváte útoků na vaše členství v KSČ či výcviku ve vojenské rozvědce?
Před prvním kolem voleb jsem zaznamenal posměšky, že jsem avizoval možné útoky, které se ukázaly jen strašením. Přitom útok, který se měl týkat mého domnělého násilí, kterého jsem se měl dopustit na mé první ženě, se skutečně dostal do většiny médií. Snaha o moji diskreditaci tu byla. Neříkám, kdo za tím stál. Ani to nevím. Tento druh soupeření mi není vlastní.

Lidovky.cz: Víte o něčem, co by se na vás mělo chystat nyní?
Tak například kybernetický útok, který šel na mé webové stránky a na můj volební štáb ve středu a pak z pátku na sobotu v intenzivnější formě, o něčem svědčí. Pokud vím, tak NÚKIB řekl, že za tím stojí ruská hackerská skupina No Name 057. Je evidentní, odkud to jde.

Lidovky.cz: Často mluvíte o významu pevného spojenectví se západem. Už máte jasno, kdo by byl vaším ředitelem zahraničního odboru prezidentské kanceláře?
Jméno nemám. Ale protože je to funkce ryze odborná, jakmile to bude aktuální, začnu jednat s ministrem zahraničních věcí. Požádám ho o kariérního diplomata s dlouholetou zkušeností a dobrou reputací, který by tento post mohl zastávat. V tom spatřuji doklad koordinace české zahraniční politiky mezi vládou, ministerstvem zahraničí a Hradem.

Lidovky.cz: Kritizujete nápad na svolání mírového summitu v Praze, s nímž přišel Babiš. Co vidíte jako realistický scénář k ukončení konfliktu na Ukrajině? O co byste se zasadil?
Po anexi Krymu Andrej Babiš ve vztahu k míru neudělal nic. Já jsem v té době byl předsedou vojenského výboru NATO. I přes nevůli některých členů aliance jsem se tehdy snažil, aby se uskutečnilo jednání na nejvyšší vojenské úrovni mezi aliancí a Ruskem.

A k tomu došlo. Setkali jsme se s generálem Gerasimovem. Jednání bylo hodnoceno jako velice úspěšné. To je cesta. Ne velká slova o pořádání velkých mírových summitů.

V tuto dobu Česká republika není v pozici, kdy by mohla svolat mezinárodní mírový summit. To je jenom plácnutí do vody. Můžeme ale přinášet naše návrhy na jednání organizací, jejichž jsme členy, ať už je to EU, nebo NATO.

To je opakem toho, co předváděla Babišova vláda, když byl premiérem, a vše jen kritizoval, místo aby přinášel vlastní návrhy na řešení. V případě, že bude příznivá atmosféra pro takový summit, můžeme ho samozřejmě hostit. To by byl realistický přístup.

Neúspěch matadorů Fischera s Hilšerem? Nic nového nepřinesli, míní experti

Lidovky.cz: Co byste tedy udělal vy pro ukončení války?
V rámci dělby moci mezi ústavními činiteli prezident tradičně zastupuje Česko na summitech NATO. Tři měsíce po inauguraci nového prezidenta proběhne summit NATO. Intenzivní příprava už probíhá dnes.

Pokud budu zvolen, jako nový prezident se velmi rychle zapojím do přípravy agendy summitu. Podívám se, v jakém stavu je možná podpora mírových jednání. Zapojil bych se do toho intenzivně nejen se znalostí prostředí, konzultacemi s generálním tajemníkem, ale i se svými protějšky, co můžeme udělat pro to, aby se udělaly kroky na podporu mírového procesu.

Lidovky.cz: Jak budete reagovat, pokud Andrej Babiš odmítne jít s vámi do televizních debat?
Nebudu Andreje Babiše nijak přesvědčovat. Budu dělat kampaň tak, aby byla co nejpřínosnější pro voliče. Pořádat debaty tak, že jeden kandidát bude exkluzivně hovořit v jedné televizi a druhý na druhé, mi ale moc smysl nedává.

Stejně tak mi nedává smysl, že se velké televizní stanice předhánějí ve volbě za diváky. Berou si přitom kandidáty jako rukojmí. To mi vadí. Měli by být dostatečně racionální, aby kandidátům možnost zúčastnit se debat a divákům možnost je porovnat.

Budu se snažit apelovat na televize, které spolu soutěžily před prvním kolem voleb o stejný termín – tedy Novu a Českou televizi, aby k tomu přistoupily rozumně. Všech hlavních televizních debat bych se rád zúčastnil.

Lidovky.cz: Jak jste se seznámil s Pavlou Nýdrle, které jste v sobotu děkoval?
Když jsem před třemi lety zakládal iniciativu Spolu silnější, tak jsem se potkal s jejím manželem Michalem Nýdrlem. On mě podpořil. Potom odjel na cestu kolem světa. Nebýt toho, že se jim v Karibiku zlomil stěžeň, asi bych neměl tak dobrou volební manažerku.

Lidovky.cz: V čem je její síla?
Je to ženská, která se ničeho nebojí. Má velice dobrý přehled, jak u nás funguje marketing. Dokáže v týmu udržovat dobrou atmosféru. Dobře se mi s ní dělalo. Nejen profesionálně, ale i lidsky jsme si sedli.

Lidovky.cz: Podáte jako prezident ústavní žalobu, pokud váš předchůdce jmenuje předsedu Ústavního soudu?
Pokud to Miloš Zeman opravdu udělá, volil bych řešení, které by bylo právně čisté. Dal bych podnět anebo bych se domluvil, aby podnět podali sami ústavní soudci, což je možnost, o níž se v odborných kruzích hovoří, k Nejvyššímu správnímu soudu anebo Ústavního soudu. Rozhodnutí Miloše Zemana by se přezkoumalo. Dostal bych pak jasný postup, jak takovou situaci v souladu s ústavou řešit.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...