Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezidentův poradce Nejedlý figuroval v kauze Pandurů, tvrdí lobbista Dalík

Marek Dalík u soudu. Podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání o nákupu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík u soudu. Podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání o nákupu... | foto: Mafra - Dan Materna

Praha Lobbista Marek Dalík, odsouzený v kauze obrněných vozů Pandur, poukázal při výsleších na policii na prezidentova poradce Martina Nejedlého. Podle Dalíka zprostředkoval kontakt se slovenským podnikatelem a přítelem tamního premiéra Miroslavem Výbohem.

Podle serveru Seznam.cz odpověděl Dalík na otázku, proč se Nejedlý zajímal o prodej Pandurů: „Myslím, že měl nějakou dohodu s Výbohem, že tam nějak zainteresovaný byl. Protože on se s tím Miro Výbohem opravdu stýkal často a řešili i spoustu jiných věcí,“ sdělil Dalík.

Nejedlý reagoval při konfrontaci odmítavě: „Prosím vás pěkně, řekněte mi, co bych já s tím mohl mít společného? Zbrojní zakázky já nikdy nedělal, prosím pěkně. Jsem zděšen, co se teď objevuje, co on říká,“ opakoval Zemanův poradce během telefonického rozhovoru.

„Je pravda, že Miro Výboha jsem znal. Ale nepoužíval bych slova jako zprostředkoval schůzku nebo dal dohromady,“ připustil nakonec Nejedlý.

„Rozhodně to nebylo cílené nebo účelové kvůli něčemu. Neúčastnil jsem se toho řešení kauzy Pandur ani těch rozhovorů, takže nevidím důvod, proč bych měl něco iniciovat.“ dodal Nejedlý. Zásadně také odmítl existenci jakékoliv dohody s Výbohem, o které mluvil lobbista Dalík.

Marek Dalík byl odsouzený za to, že si řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun při zprostředkování prodeje Pandurů. Podle konečného rozsudku však Dalík podváděl, když předstíral, že může ovlivnit státní zakázku na vozy Pandur pro českou armádu.

Až Po vynesení rozsudku osvětlil své jednání Dalík takto: „Obrátil se na mě Jaroslav Veverka s tím, že Pavel Musela, který měl kontrakt s výrobcem pandurů, má problém (...), že když to zařídím, dostanu nějaké peníze,“ řekl Dalík magazínu Neovlivní.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....