Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při dizertaci jsem nepodváděl, tvrdí Kavka z plzeňských práv

Diplom (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diplom (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Jan Kavka, který učí na právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) a je podezřelý, že patří k takzvaným rychlostudentům, odmítá, že by se při dizertaci dopustil něčeho nezákonného. Připustil, že si nedávno nechal znovu svou dizertační práci svázat a pak ji vrátil do fakultní knihovny, jde ale podle něj o tentýž text, který předtím z knihovny zmizel. Řekl to televizi Nova.

Když se prý dozvěděl, že jeho práce v knihovně chybí, rozhodl se ji nahradit výtiskem, který měl u sebe a nechal ho znovu svázat, uvedla televize. Kavka řekl, že netuší, kdo původní dizertační práci z knihovny odnesl.

Čtěte více: Na fakultě jsme našli falešnou dizertaci, potvrdil Pospíšil

Podle Novy však Kavka nevysvětlil, proč nikomu z fakulty neřekl, že chce práci nahradit a všechno dělal tajně. "Ta práce je udělaná znovu, protože se tamta ztratila," uvedl Kavka. Původní práci prý odevzdal, vznikly k ní posudky a pak ji před komisí obhájil. "A tím to pro mě skončilo. Já za to nemůžu, že někdo původní dizertaci odnesl, že se ztratila. Já mohu jen potvrdit, že obsah (původní i nově svázané dizertace) je úplně stejný," řekl Nově.

Televize uvedla, že na pověřeného děkana plzeňské právnické fakulty Jiřího Pospíšila Kavkovo vysvětlení příliš důvěryhodně nepůsobí. Trvá prý tedy na tom, aby Kavka aspoň po dobu, než se vše vyšetří, své působení na fakultě zvážil.

Pospíšil již v sobotu potvrdil, že se ve fakultní knihovně objevila Kavkova dizertační práce, která byla svázána teprve před několika dny. Práce přitom zmizela z knihovny v polovině září. Pospíšil proto vyzval Kavku, který v Plzni učí občanské právo, aby odešel ze školy.

Informaci o tom, že Kavkovu práci teprve nedávno svázalo pražské knihařství Rak, v sobotu přinesl deník Mladá fronta Dnes (MfD). Podle MfD patřil Kavka k takzvaným rychlostudentům, kteří zvládli tříletý doktorský program za osm měsíců. List označil za neobvyklé to, že zakázku na svázání práce nepodal Kavka, ale soukromá poradenská společnost Egidas. "Podobně podivných prací si u nás loni nechala tato firma svázat několik," řekl listu šéf knihařství Rak.

Přečtěte si: Gross se brání. Rigorozní práci prý má

Kavkova vyjádření dnes přinesl také internetový server Tn.cz. Podle něj tvrdí, že narychlo vystudovaným titulem chtěl pomoci fakultě. "Mně je 61 let, za půl roku jdu do důchodu. Já to na nic nepotřebuju, mám z toho jenom problémy. Chtěl jsem vyhovět fakultě, aby splňovala požadavky a měla určitý počet Ph.D. ohledně akreditací," cituje ho Tn.cz. Kopiemi posudků k původní dizertační práci chce Kavka prokázat, že práce, kterou do knihovny přinesl před několika dny, je shodná s tou, která se ztratila. "To se podle mě dá zjistit z posudků, protože tam jsou citované stránky a všechno," řekl.

Jan Kavka

Rychlým studiem jsem chtěl pomoci fakultě. Já ten titul na nic nepotřebuju. Ale chtěl jsem vyhovět škole, aby měla určitý počet Ph.D. ohledně akreditací.

Rezignovat na funkci vyučujícího zatím nechce. Příští týden zašle Pospíšilovi doporučený dopis, v němž mu situaci chce vysvětlit.

Kavka nepopírá, že studium titulu Ph.D. mu trvalo pouhých osm měsíců. Odmítá ale názor, že by se tím dopustil něčeho nezákonného nebo něčeho, co by poškodilo školu. "Na práci jsem dělal přes tři roky. Odevzdal jsem ji a pak záleželo na fakultě, jestli mě ke zkouškám připustí, nebo nepřipustí. Napsala mi, že jsem splnil všechny podmínky a abych se dostavil na státnice," řekl serveru Kavka. Dodal, že státnice mohl dělat dřív také kvůli údajné výjimce rektorátu.

Plzeňskými právy zmítá už několik týdnů asi největší skandál českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky. V souvislosti s případem, která začala plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ledové království 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Ledové království 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Ledové království 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...