Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při požáru domku našli hasiči třímetrového krokodýla. Případ řeší i policie

Šumperk Na třímetrového krokodýla nilského narazili v pátek ráno hasiči při likvidaci požáru zahradního domku v Klopině na Šumpersku. Živý exemplář se volně pohyboval v přízemí objektu. Hasiči práce okamžitě zastavili a spojili se s odborníky na odchyt zvířat, kteří poté krokodýla odchytili a přemístili do garáže. Případem se zabývají také policisté.

Do Klopiny přijeli hasiči ráno, šlo o požár zahradního domku o velikosti pět krát čtyři metry. Požár zasáhl vrchní část domu, na zvíře hasiči narazili ve chvíli, kdy se při hasebních pracích dostali do objektu, jehož spodní část byla zakouřena, řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Krokodýla nilského nalezli olomoučtí hasiči při požáru zahradního domku.
Krokodýla nilského nalezli olomoučtí hasiči při požáru zahradního domku.

Na krokodýla hasiče souběžně upozornil majitel domu. „Krokodýl se tam volně pohyboval. Vzhledem k tomu, že se nevědělo, jak bude zvíře reagovat, přerušily se hasební práce a objekt se uzavřel. Věc jsme konzultovali s odborníky ze zoologické zahrady, kteří nám doporučili odborníky na odchyt, které jsme přivolali na místo,“ uvedla mluvčí hasičů.

Na krokodýla hasiče souběžně upozornil majitel domu. „Krokodýl se tam volně pohyboval. Vzhledem k tomu, že se nevědělo, jak bude zvíře reagovat, přerušily se hasební práce a objekt se uzavřel,“ uvedla mluvčí hasičů.

Odborníci krokodýla odchytli za pomoci lan a přemístili ho na bezpečné místo do garáže. „Po jeho odchytu jsme hasební práce dokončili. Příčinou požáru byla nedbalost a předběžná škoda byla odhadnuta na 90 000 korun,“ doplnila mluvčí hasičů.

Na místě byli při odchytu zvířete také policisté. „Policisté dále objekt střežili, dokud neproběhlo ohledání požářiště. Celý případ nyní dokumentují. Protože v České republice není obvyklé chovat třímetrového krokodýla, podáme podnět na Krajskou veterinární správu pro Olomoucký kraj, aby legálnost tohoto chovu prověřila,“ vysvětlila policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Krokodýl nilský podle mluvčí zoo patří k největším a současně k nejagresivnějším druhům krokodýlů. „Může dorůstat až šestimetrové délky a těšit se váhy jedné tuny,“ sdělila ČTK mluvčí zoo. Dodala, že se vyskytuje na většině území Afriky a v Izraeli. Je vázán hlavně na vodní plochy.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...