4. února 2019 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při stoleté povodni v Austrálii plavou v ulicích krokodýli a jedovatí hadi

V oblasti bylo evakuovánu přes 1100 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V oblasti bylo evakuovánu přes 1100 lidí. | foto: ČTK

Townsville (Austrálie) Úřady ve městě Townsville na severovýchodě Austrálie vyzvaly obyvatele k ostražitosti poté, co lidé spatřili krokodýly v rezidenčních oblastech zatopených povodní. Nebezpečí údajně hrozí i od jedovatých hadů. Stát Queensland se momentálně potýká se stoletými záplavami, zbytek země naopak trápí nebývalá vedra a sucha.

K takovému úhrnu srážek „nedochází jednou za 20 let, je to událost, která se vyskytne jednou za 100 let,“ řekla v sobotu premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková. Tropický sever australského kontinentu je v tomto období zvyklý na monzunové deště, nicméně v posledních několika málo dnech spadlo na některá místa tolik vody, co v průměru za celý rok.

Kromě záchranářů mohou lidé v ulicích podle varování potkat i krokodýly a...
V oblasti bylo evakuovánu přes 1100 lidí.

„Lze spatřit krokodýly, jak přecházejí ulice, a když voda opadne, krokodýli se mohou objevit na nezvyklých místech, jako jsou malé zavlažovací nádrže nebo studny,“ řekla queenslandská ministryně životního prostředí Leeanne Enochová. „Stejně tak i hadi jsou dobří plavci a mohou se nečekaně vynořit.“

Tisícovka evakuovaných a 70 tisíc pytlů s pískem

Australský meteorologický úřad v následujících dnech varoval před dalšími srážkami a nebezpečím tornád a silných větrů. Dalším 20 000 domům hrozí zaplavení, pokud bude déšť pokračovat. Armáda již rozmístila 70 000 pytlů s pískem. Více než 1100 lidí bylo evakuováno. Úřady byly v neděli donuceny otevřít protipovodňové brány jedné z přehrad a uvolnit tlak vody.

04.února 2019 v 01:49, příspěvek archivován: 04.února 2019 v 14:52

Spotted in Townsville suburb of Annandale this morning. @abcnews https://t.co/WWwl28afwA

Meteorologický úřad uvedl, že extrémní lijáky zasáhly pouze omezené území Queenslandu a že jiné oblasti tohoto státu nadále trpí zničujícím suchem. Leden byl pro Austrálii nejteplejším měsícem v historii. Město Adelaide na jihu země překonalo svůj vlastní teplotní rekord, když se rtuť teploměru vyšplhala až na 49,5 stupně Celsia. 

Vlna veder vyvolala rozsáhlé požáry. Jen na ostrově Tasmánie hořelo po více než dva týdny až na 40 místech. Kvůli extrémním teplotám muselo mnoho lidí vyhledat lékařskou pomoc, byly také zaznamenány rozsáhlé výpadky elektřiny a úhyny volně žijící zvěře.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz