18. května 2019 18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V australských volbách znovu zvítězili konzervativci. Výsledek je překvapující

Australský premiér Scott Morrison opět zvítězil ve volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australský premiér Scott Morrison opět zvítězil ve volbách. | foto: ČTK

CANBERRA/MELBOURNE Australský premiér Scott Morrison poděkoval voličům, že v sobotních volbách znovu zvolili jeho středopravicovou koalici, a doplnil, že vždy věřil na zázraky. Krátce předtím lídr australské opozice Bill Shorten oznámil, že jeho labouristé nebudou schopni sestavit novou vládu a že Morrisonovi blahopřál k vítězství.

Světová média označují výsledek australských parlamentních voleb za překvapující, jelikož první odhady po uzavření volebních místností naznačovaly, že po šesti letech těsně vyhrají opoziční labouristé. Zatím nicméně stále nebyly sečteny všechny hlasy.

Uznání porážky Shorten oznámil svým zklamaným stoupencům v Melbourne. „Je jasné, že labouristé nebudou schopni sestavit příští vládu, a tak jsem v národním zájmu před krátkou chvíli zavolal Scottu Morrisonovi a pogratuloval mu,“ řekl.

Krátce nato Morrison řekl svým nadšeným příznivcům, že „vždy věřil na zázraky“.

Jedním z hlavních témat byla změna klimatu

Konečné výsledky voleb nejspíše nebudou známy ještě několik hodin, sečteno bylo ale již více než 70 procent hlasů, podle nichž se Morrisonově konzervativní liberálně-národní koalici podařilo získat 74 křesel z potřebných 76 pro zajištění většinové vlády, zatímco labouristé jich mají 66, píše BBC.

Jedním z hlavních témat kampaně před volbami v Austrálii, v nichž v sobotu více než 16 milionů voličů rozhodovalo o novém obsazení celé Sněmovny reprezentantů a o 40 ze 76 míst v Senátu, byla poprvé změna klimatu.

Skutečnost, že klimatická problematika dominovala volebním tématům, souvisí podle DPA s tím, že australskému hospodářství se vede dobře - země nezažila za posledních 28 let recesi. Dopady měnícího se klimatu přitom Australané zažívají na vlastní kůži: ve vnitrozemí teploty v letních měsících v posledních letech dosahují extrémních hodnot a korály na Velkém bariérovém útesu blednou.

Účast ve volbách byla povinná

Austrálie patří k dvacítce největších klimatických provinilců. Současná vláda stanovila cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů v porovnání s rokem 2005 o 26 procent. Opoziční labouristé je chtějí omezit výrazně více - o 45 procent.

Kromě změn klimatu se v předvolební kampani debatovalo o daních, uprchlících a vztazích Austrálie s Čínou.

Austrálie je jednou z mála zemí, kde je účast v hlasování povinná. Pokud voliči, kteří nehlasují, nepředloží přijatelnou omluvu, hrozí jim pokuta ve výši 20 australských dolarů (zhruba 300 korun). Při posledních volbách v roce 2016 přišlo hlasovat 91 procent voličů, což bylo nejméně od roku 1924, odkdy jsou volby povinné.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz