Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Australští piloti dostali novou příručku. Při bombardování mají brát ohledy na ženy

Svět

  18:00
Canberra - Nová doktrína Královského australského letectva (RAAF) instruuje piloty, aby se při bombardování více zamýšleli nad genderovými rolemi ve válečných zónách. Příručka „Gender v leteckých operacích“ například upozorňuje na to, že zničení klíčového mostu může mít výrazný dopad na život místních civilistů, zejména žen.

F-35 Lightning II Královského australského letectva. foto: Wikimedia/U.S. Air Force photo by Airman Pedro Mota

Každá akce podle doktríny může mít svoje nežádoucí efekty. „Pokud je například vojenským cílem most, přes který nepřítel transportuje zbraně, ten samý most může být jedinou cestou, kterou lokální obyvatelé dopravují vodu a dříví na oheň,“ píše se v příručce pro australské piloty. Na jednu stranu tak zničení mostu poskytne vojenskou výhodu, na druhou však vzhledem ke genderovým rolím ve společnosti bude nutit ženy chodit po nebezpečnějších, neznámých a méně osvětlených cestách.

Přeneseně se tak podle doktríny ještě zhorší postavení žen ve vojenských oblastech, protože se zvýší výskyt sexuálního a genderově podmíněného násilí. Ženy ve válce už tak do velké míry čelí znásilňování, uvádí příručka. Muži jsou zase údajně kvůli své genderové roli tlačeni k aktivní účasti v bojích, což se týká i mladých chlapců.

Vojenští představitelé novou doktrínu tvrdě kritizují. „Takže nesestřelíte most, protože po něm chodí ženy, a o tři dny později tam letíte znovu a nepřítel mezitím most využil k umístění protiletecké obrany a sestřelí vás,“ řekl prezident Australské asociace veteránů pro udržování a vytváření míru Bruce Relph podle deníku Daily Telegraph. Vedení RAAF si podle jeho slov jen „kryje vlastní zadky“. „Takhle válka nefunguje. Válka je krutá,“ podotkl.

„Potřebujeme piloty trénovat jako válečníky do boje, ne jako válečníky za sociální spravedlnost,“ doplnil bývalý vojenský důstojník Bernard Gaynor pro Daily Telegraph na účet doktríny vydané australským ministerstvem obrany.

Autor: