29. ledna 2019 11:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Ruský bombardér se rozlomil vejpůl. Nehodu prý způsobila chyba pilota

Havárie ruského letounu Tu-22M3 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havárie ruského letounu Tu-22M3 | foto: youtube.com

Olenegorsk/Praha Vyšetřovací zpráva o havárii ruského letounu Tu-22M3 o víkendu unikla na veřejnost. Podle ní za nehodou stála chyba jednoho z pilotů a přetížení letounu. Zhroucení bombardéru nepřežili dva členové posádky.

Bombardér Tupolev měl na palubě čtyři členy posádky, když přesně před týdnem ve 13:40 moskevského času havaroval u města Olenegorsku v severozápadním regionu Murmansk.

Nehoda se odehrála během přistání na místním letišti. Bombardér dosedl na ranvej, odrazil se, rozlomil a začal hořet. Dva členové posádky zahynuli na místě i přes rychlou pomoc záchranářů, dvěma se podařilo havárii přežít.

Podle předběžné zprávy, která podle serveru Defenseblog unikla na veřejnost, havárii zavinila chyba jednoho z pilotů. Zároveň si prý posádka troufla na přistání ve zhoršených podmínkách s příliš velkým nákladem.

Tupolev Tu-22M je nadzvukový, strategický bombardér s měnitelnou geometrií křídel z konce 60. let 20. století, který byl průběžně modernizován. Letadla Tu-22M byla v období studené války primárně určena k útokům na seskupení amerických letadlových lodí a na pozemní cíle v rámci Evropy.

Bombardér Tu-22M3 (ilustrační).

Bombardér Tu-22M3 (ilustrační).

V roce 2008 započaly práce na další modernizaci. Letadlo, označované jako Tu-22M3M, bylo vybaveno modernější avionikou, včetně nových navigačních a komunikačních systémů. První stroje Tu-22M3M byly zařazeny do výzbroje začátkem února 2012 a do roku 2020 plánuje ruské letectvo modernizovat na tento standard 30 letadel.

Lidovky.cz