Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Britský fond dá 80 milionů liber na léčbu hadích uštknutí

Krajta (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajta (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Britská nezisková organizace Wellcome Trust věnuje 80 milionů liber (téměř 2,4 miliardy Kč) na výzkum moderních a efektivních metod léčby otravy hadím jedem. Informovala o tom agentura Reuters. Na hadí uštknutí každoročně zemře více než 120¨tisíc lidí, především ve venkovských oblastech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Odborníci nazývají současný stav léčby „skrytou zdravotnickou krizí“.

„Léčba hadích uštknutí v podstatě závisí na 100 let staré metodě,“ upozornil David Lalloo z univerzity v Liverpoolu. Novinářům také řekl, že kvůli nedostatku peněz na financování vědeckého výzkumu je bádání v této oblasti značně omezené. Světová zdravotnická organizace (WHO) má do konce května zveřejnit plán, jehož cílem je do roku 2030 snížit počet úmrtí způsobených hady o polovinu.

Současné protijedy vznikají tak, že se koni naočkuje malé množství hadího jedu. Jeho krev se následně používá pro léčbu lidí. Podle Reuters je to metoda z 19. století, která neodpovídá moderním normám z hlediska bezpečnosti ani účinnosti. Při léčbě také hrozí nebezpečí znečištění a vedlejších účinků. Pacienti proto musejí zůstat v nemocnici, které jsou však z některých venkovských oblastí těžko dostupné. Cestu si proto často nemohou dovolit a léky se k nim dostanou pozdě.

Protilátek není mnoho

Pro lidi, kteří jsou uštknutím nejvíce ohroženi, navíc není k dispozici dostatek účinných protijedů. Například v Africe zřejmě nefunguje až 90 procent dostupných protilátek. „Uštknutí hadem je, nebo by mělo být, léčitelné,“ říká vědecký ředitel nadace Wellcome Trust Mike Turner. „Hadi budou útočit stále, není ale důvod, aby kvůli tomu umíralo tolik lidí,“ dodal.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.