Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Cestování

Lidské kostry, hadi, krysy. Tipy na děsivé cestovatelské zážitky

Vyjít z domu je, „jako byste vkročili do ohně“, popisuje situaci Zajnab... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyjít z domu je, „jako byste vkročili do ohně“, popisuje situaci Zajnab... | foto: Creative Commons/Tormod Sandtorv

LONDÝN Ledovcové jezero plné lidských koster nebo chrám hemžící se černými krysami? Děsivá místa, která připomínají scény z hororu, nepředstavují zrovna běžný cíl dovolené. Přesto se stále více a více cestovatelů vrhá za netypickým dobrodružstvím.

Server BBC vybral hned pět míst, která v sobě spojují cestovatelský zážitek a hrůzu. Kromě krysího chrámu a jezera do svého výběru zahrnul také ostrovy plné jedovatých hadů, strašidelných panenek a poušť Karakum.

Jezero lidských koster

V roce 1942 objevil lesní strážce směřující k indickému jezeru Rúp Kund vysoko v Himalájích na překvapivou scenérii. Okolo mělkého ledovcového jezera se nacházelo na 300 až 600 koster v různých fázích rozkladu. Některá torza na sobě ještě měla kousky masa, oblečení či šperky.

K jezeru se od té doby vydalo již několik vědeckých expedic, které se snažili přinést nezpochybnitelný závěr. Zatím se ale žádné nepovedlo. Ve hře je epidemie či rituální sebevražda.

Hadí ostrov

Návštěva brazilského Ilha da Queimada Grande je zakázaná. Ostrov, který se nachází 33 kilometrů od města Sao Paulo, je totiž plný jedovatých hadů. Brazilské námořnictvo uzavřelo ostrov ve 20. letech minulého století, aby ochránilo nejen kriticky ohrožený druh, ale zároveň i lidi před hady.

Křovinář ostnitý.

„Kousnutí zdejším hadem vede k selhání ledvin, nekróze svalové tkáně, mozkovému a střevnímu krvácení,” vysvětlil Smriti Iyer.

Chrám krys

Náboženská a turistická destinace Karni Mata Temple v Indii je místem úcty i odporu. Slavný hinduistický chrám se totiž hemží tisíci hlodavci. Přesto po jejichž požehnání touží tisíce věřících poutníků.

Peklo na zemi

Další zastávkou po děsivých místech je takzvaná Brána do pekla uprostřed pouště Karakum v Turkmenistánu. Když v roce 1971 prováděli sovětští geologové průzkum ložiska zemního plynu, netušili, že vytvoří kráter o průměru sto metrů. Během vrtání došlo k proražení izolačních vrstev horniny, což způsobilo únik plynu. Aby se plyn nerozšířil do okolí, rozhodli se jen vědci zapálit. V jejich představách měl plyn rychle vyhořet, to se však prozatím nestalo.

Ostrov strašidelných panenek

Podle místních legend se v mexických kanálech Xochimilco před desítkami let utopila dívka. Krátce po její smrti se na břehu objevily panenky. Ztrápený správce ostrova Don Julian začal poté na její památku věšet panenky na stromy.

Jak roky plynuly, na panenkách se postupně projevoval zub času. Uťaté hlavy rozkládající se ve vlhkém vzduchu, chybějící končetiny a vybledlé barvy jsou dnes jejich nesmazatelnou součástí.

Místní obyvatelé tvrdí, že panenky posedl duch mrtvé dívky. Hned několik svědků prohlásilo, že slyšelo, jak si panenky navzájem šeptají.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!