Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat. Škody se odhadují na 35 milionů

„V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen,“ řekl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen,“ řekl... | foto: Facebook HZS Plzeňského kraje

Kladruby (Rokycansko) Při nočním požáru rozlehlého zemědělského objektu u Kladrub na Rokycansku uhořelo na 300 chovných prasnic a 1300 selat. Škodu hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl v pondělí ČTK jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Po 17:00 hasiči ukončili zásah a předali místo majiteli, který bude řešit odstraňování následků. Kvůli události jednal v Rokycanech krizový štáb, příčinu vzniku požáru vyšetřovatelé zjišťují.

K požáru na severu okresu Rokycany vyjelo 11 jednotek v neděli před 23:00. „V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen,“ řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu hodinu po půlnoci. Později přijeli na místo vyšetřovatelé Technického ústavu požární ochrany a Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, událost shora monitoroval dron, řekl Poncar.

„Je to neštěstí. Hlavně, že nedošlo k újmě na lidských životech,“ uvedl Petr Saro, předseda představenstva postižené firmy Integro a.s. Kladruby. Patří do pražské skupiny Tekro, která se zabývá chovem dojnic, prasat i drůbeže a zpracováním masa.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00.
Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela...

„Vzájemně jsme se informovali. Je to mimořádná situace, kterou ještě nikdo z nás neřešil,“ řekl starosta Rokycan Václav Kočí. Na místě požáru byli hasiči, policie, vlastník provozovny, veterináři, pracovníci kafilérie a pojišťovny. Podle Kočího jsou v místě neštěstí dva velké problémy. „První jsou zbytky zvířat, které nelze likvidovat na skládce. A dále na zvířata spadla střecha s izolacemi s eternitovou krytinou. Takže se mají likvidovat zvlášť zvířata a zvlášť nebezpečný odpad, tedy eternit (azbest), jestli se to potvrdí,“ řekl starosta.

„Lehká kontaminace azbestem tam patrně bude,“ řekl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat z Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý. Chovatelé by měli ve zcela zničeném objektu demontovat technologie, v úterý se začnou uhořelá zvířata nakládat. „Základně se to očistí od kontaminantů a půjde to spálit do kafilerky v Mimoni,“ uvedl Bílý. Událost je vedená jako nedbalostní trestný čin s velkou škodou.

Dalších 10 000 prasat v chovu by mělo být v pořádku. Chovatel podle Bílého nemá volné lidi a hledá firmy, které s likvidací pomohou. Pomoc údajně nabídli okolní zemědělci i firmy. Bílý ocenil spolupráce Integra se záchrannými i odbornými složkami. „Chtějí to udělat dobře, tedy jak demontáž konstrukce, tak separaci odpadů“ uvedl. Na likvidaci desek s azbestem má v úterý nastoupit specializovaná firma. Podle Bílého by bylo ideální, aby byla mrtvá zvířata odvezená do konce týdne, jinak by se mohla rozkládat.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?