Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Austrálie se dočkala deště. Srážky ale všechny požáry neuhasí, upozorňují hasiči

Ničivé požáry v Austrálii. foto: ČTK

Canberra - Bouřky doprovázené intenzivními srážkami zasáhly v pátek východní pobřeží Austrálie a potěšily hasiče bojující zde s rozsáhlými lesními požáry i farmáře potýkající se s vleklými suchy. Informovala o tom agentura Reuters.
  13:28

V Austrálii zemřel další hasič. Požáry si vyžádaly již 27 obětí

Austrálie, známá malebnými plážemi i bohatou faunou a flórou, se potýká od září s požáry vegetace, které podle Reuters připravily o život již 29 lidí a miliony zvířat, zničily přes 2500 domů a sežehly území o rozloze větší, než má Česká republika.

Meteorologové předpovídají, že v mnoha regionech nejhůře postižených států Viktorie a Nový Jižní Wales lze bouřky a lijáky očekávat i v příštích dnech. Platí to i pro oblasti, které nezažily silné srážky již několik let, uvedli meteorologové z Nového Jižního Walesu.

Zdánlivě nekonečné požáry v Novém Jižním Walesu v Austrálii.
Satelitní snímky zabírají ničivé požáry napříč Austrálií.

„Tento déšť je naprosto úžasný,“ řekl agentuře Reuters chovatel dobytka Sam White, který žije nedaleko města Guyra v Novém Jižním Walesu. „Přinesl dostatečné množství vody a umožnil naplnění našich přehrad,“ dodal.

Australská vláda vyzvala skoro čtvrt milionu lidí k evakuaci před požáry

Hasiči uvedli, že stávající srážky sice nedokážou uhasit všechny požáry, výrazně ale pomohou zastavit jejich šíření. Lijáky rovněž pomohly vyčistit oblohu nad Austrálií; Sydney, Canberra a Melbourne ale i v pátek zůstaly kvůli dýmu z požárů ve stovce nejvíce znečištěných měst světa, uvedla agentura Reuters.

Bouřkové počasí s sebou přineslo i rizika v podobě bleskových záplav či padajících stromů. V jednom z národních parků museli zaměstnanci zachraňovat koaly ze záplavových vod a zahánět košťaty krokodýly, napsala agentura Reuters.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!