Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australská vláda vyzvala skoro čtvrt milionu lidí k evakuaci před požáry

Zdánlivě nekonečné požáry v Novém Jižním Walesu v Austrálii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdánlivě nekonečné požáry v Novém Jižním Walesu v Austrálii. | foto: ČTK/AP

Canberra Australská vláda vyzvala bezmála čtvrt milionu obyvatel k evakuaci před požáry, jejichž nebezpečí umocňuje nová vlna veder spojená se silným větrem. Kvůli očekávanému zhoršení situace byla povolána armáda, uvedl dnes podle agentury Reuters premiér Scott Morrison.

Proti Morrisonovi v pátek demonstrovaly po celé zemi desítky tisíc lidí, zatímco hasiči se dlouho do noci snažili před větrem hnaným ohněm ochránit ohrožená města a vesnice.

„Konec krize a této katastrofy je stále hodně daleko,“ prohlásil Morrison. Podle premiérky Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianové bude až v sobotu ráno jasné, jak velké škody nyní oheň napáchal.

Úřady poslaly 240 000 obyvatelům ve státě Viktorie SMS zprávy s výzvou k evakuaci. Další lidé se mají přesunout do bezpečí ve státech Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie, úřady však v tomto případě nesdělily, kolika osob se bude evakuace týkat.

Zdánlivě nekonečné požáry v Novém Jižním Walesu v Austrálii.
Požáry v Austrálii se stále nepodařilo dostat pod kontrolu, hasiči však...

V Novém Jižním Walesu zůstaly u pobřeží dvě lodi, které jsou v případě nutnosti připraveny evakuovat obyvatele. Vrtulníky v pátek přivážely zásoby a nezbytné vybavení do obcí ohrožených ohněm. V tomto státě momentálně hoří 134 požárů, z nichž 53 se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.

Místní hasičský sbor podle agentury AP uvedl, že pobřežní města jižně od Sydney - Eden, Batemans Bay a Nowra - opět ohrožují plameny. Ty byly v pátek ráno stále pod kontrolou, silný vítr, který místy dosáhl až statusu vichřice, je nicméně může přenést přes zadržovací pásy, které hasiči zbavili vegetace.

„Všechny naše hasiče i obyvatele ohrožené požáry čeká dlouhé odpoledne a dlouhá noc,“ uvedl zástupce hasičů Shane Fitzsimmons. Jen v tomto státě pomáhá bojovat s požáry 72 000 dobrovolných hasičů.

Večer se obavy hasičů potvrdily a dva velké požáry mezi Novým Jižním Walesem a Viktorií se spojily do jednoho „megaohně“. Na pomezí obou států, jižně od Sněžných hor, teď hoří oblast o rozloze 600 000 hektarů, informoval zpravodajský server BBC.

Kvůli katastrofické situaci v pátek do ulic Sydney, Canberry, Melbourne a dalších měst vyšly desítky tisíc Australanů. Požadovaly, aby Morrisonova vláda věnovala pozornost klimatické změně a upustila od používání fosilních paliv. Demonstranti kritizovali hlavně premiéra - na jednom z transparentů nazvaného „fosilním hlupákem“ - který dříve opakovaně odmítl tvrzení, že by nynější krizová situace v zemi byla důsledkem klimatických změn.

V největším australském lyžařském středisku Perisher ve Sněžných horách nasadili v očekávání příchodu požáru sněžná děla, která vodou kropila ohrožená místa. Správci se chtějí vyhnout osudu severněji položeného střediska Selwyn, kde minulý týden plameny pohltily budovy a zničily lyžařské vleky.

Od vypuknutí katastrofy loni v září shořelo už 10,3 milionu hektarů porostu, což je o téměř čtvrtinu více, než je rozloha Česka. Oheň připravil o život 26 lidí a zničil 2000 domů. Australský meteorologický úřad ve čtvrtek sdělil, že na kontinentu nebylo od roku 1910, kdy začal s měřením, nikdy tak teplo a sucho jako v loňském roce.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.