„Prioritou dneška je boj s ohněm a evakuace, je potřeba dostat lidi do bezpečí,“ citovala agentura Reuters australského premiéra Scotta Morrisona. „Části Viktorie i Nového Jižního Walesu oheň úplně zničil, (lidé) přišli o elektřinu i možnosti komunikace,“ dodal Morrison.
Chladnější počasí na přelomu roku pomohlo hasičům v boji s požáry, lidé si mohli doplnit zásoby potravin a vody. U supermarketů a na benzinových pumpách se vytvořily fronty, na znovuotevřených dálnicích vysoké počty přesouvajících se lidí způsobily dopravní zácpy.
Požáry vyháněly Australany do moře. Nejvíce škody vzniklo na Silvestra |
O víkendu se očekává, že teploty znovu přesáhnou 40 stupňů Celsia. „Existuje velké riziko, že podmínky budou v sobotu stejně špatné nebo ještě horší (než v úterý),“ uvedl zástupce hasičů z Nového Jižního Walesu Rob Rogers. V pondělí a úterý zemřeli kvůli požárům čtyři lidé, o silvestrovském večeru požáry uvěznily tisíce turistů i místních na plážích. Podle úřadů oheň ve státech Viktorie a Nový Jižní Wales tento týden zničil 381 domů a způsobil četné výpadky elektřiny, telefonického spojení a internetu.
Úřady v Novém Jižním Walesu ve čtvrtek ráno turistům nařídily opustit zhruba 250 kilometrů velkou oblast podél oblíbeného jižního pobřeží, píše agentura AP. Podle oblastního ministra pro dopravu Andrewa Constance je to „největší hromadný přesun lidí z regionu, jaký (stát) kdy zažil“.
Austrálii dál sužují požáry, které si vyžádaly celkem už 12 obětí a pět nezvěstných |
České ministerstvo zahraničí českým občanům na svých webových stránkách doporučuje vyhnout se východnímu pobřeží státu Nový Jižní Wales, východní části státu Viktorie a jižní části státu Queensland. „Upozorňujeme, že přes veškeré snahy se požáry šíří nekontrolovaně, nepředvídatelně a rychle, vzhledem k silnému větru a velmi teplému počasí. Provoz na evakuačních trasách je hustý a velmi pomalý, viditelnost v postižených oblastech je minimální,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.
Z pobřežního města Mallacoota ve státě Viktorie, které leží asi 400 kilometrů východně od Melbourne, evakuuje okolo 500 lidí loď australského námořnictva. Požár tam v úterý na plážích uvěznil přes 4000 lidí, úřadům se jim od té doby podařilo poskytnout jídlo, vodu, palivo i lékařskou pomoc.
„Myslíme si, že je tam zhruba 3000 turistů a 1000 místních. Ne všichni z nich budou chtít odejít a všichni najednou se do plavidla nevejdou,“ uvedl premiér státu Viktorie Daniel Andrews.
Svou návštěvu městečka Cobargo severně od Mallacooty musel podle zpravodajského serveru BBC zkrátit premiér Morrison. Místní obyvatelé si stěžovali, že pro ně australská vláda nedělá dostatek - dva lidé zde na začátku týdne zemřeli a mnoho z nich přišlo o domov. „Jak je možné, že naše město brání jenom čtyři (hasičské) vozy?“ ptala se rozzuřeně jedna z žen, zatímco další premiéra nazývali idiotem a křičeli, že v jejich městě není vítán.
Austrálie se v letních měsících potýká s požáry každoročně, jejich brzký nástup a rozsah z nich však podle úřadů nyní učinil ty nejhorší zaznamenané. Shořelo zhruba pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko, nejméně 17 lidí zemřelo a zničeno bylo přes 1300 domů.
#Smoke from #Australia is thinning out further today as it now moves over the North Island of #NewZealand (combined with cloud too).
— WeatherWatch.co.nz (@WeatherWatchNZ) January 1, 2020
The main plume lies over the North Island for Thursday. A secondary weaker plume is covering a few parts of the South Island.
10:50am NZDT Jan 2: pic.twitter.com/LiUayB0qM2
Kouř z hořícího pobřeží vítr odnesl až na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland, kde do nažloutlé mlhy zahalil vrcholky hor. Prach z australských požárů na souostroví také obarvil jindy nedotčený sníh a ledovce do karamelové barvy. Podle meteorologů je v nejvíce zasažených oblastech viditelnost nízká, do deseti kilometrů.