Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australské požáry rozšiřují i ptáci. Uhořelo půl miliardy zvířat a možná vymřely celé druhy, tvrdí experti

Zachráněný koala medvídkovitý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zachráněný koala medvídkovitý. | foto: National Geographic

CANBERRA Kvůli rozsáhlým požárům napříč Austrálií přišlo od září o život zhruba půl miliardy živočichů. Vědci se proto obávají, že některé vzácné druhy rostlin a zvířat mohly plameny vyhladit úplně.

Ekologové z Univerzity v Sydney odhadují, že požáry připravily za poslední 4 měsíce o život zhruba 480 milionů savců, ptáků a plazů, uvedl server news.com.au. Číslo navíc může vystoupat kvůli ohňům, které se nově rozšířily po státech Victoria a Nový Jižní Wales na jižním pobřeží. Odhad zahrnuje jak zvířata, která uhynula v plamenech, tak ty, kterým živel vzal přirozené životní prostředí.

Odhady ekologů sydneyské univerzity vychází ze zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) z roku 2007, která zkoumala dopady odlesňování na zvěř ve volné přírodě ve státě Nový Jižní Wales. Dalším z podkladů pro výpočet byly publikované studie o počtu savců v Novém Jižním Walesu a zprávy podobného typu z jiných australských států, vysvětlil server news.com.au. 

Nejvíce postiženým druhem jsou koalové, protože se pohybují pomalu a plamenům těžko unikají. Navíc se živí pouze listy ze stromů eukalyptu, které jsou plné oleje a rychle hoří. Dle zprávy kvůli požárům zemřelo za poslední čtyři měsíce až 8000 koalů, což je třetina celkové populace žijící na severu Nového Jižního Walesu. Koalové postižené požáry jsou také ve státech Victoria a Jižní Austrálie, zatím však zde chybí odborné odhady, kolik jedinců nepřežilo, uvádí dále web news.com.au.

Klokani si často popálí končetiny.
Satelitní snímek ukazuje požár lesa u nedaleko jezera Ecumbene v Novém Jižním...

Kromě plamenů ale zabíjí i samotný žár a horko, které oheň způsobuje. Na internetu se již objevily záběry papoušků kakadu a jiných druhů ptáků padajících mrtvých ze stromů vlivem horka. Od požárů prchají také například klokani, často si však při běhu popálí končetiny.

Dravci žháři

Ničivé požáry mají dopady na populace i méně „viditelných“ živočišných druhů, jakými jsou plazi, hmyz či drobní hlodavci, kteří se často schovávají pod zem. Z těchto úkrytů se je však snaží vypudit jiní tvorové - dravci.

Konkrétně se jedná o sokolovité dravce luňáka hvízdavého, luňáka hnědého a raroha proměnlivého. V Austrálii jsou známí svou taktikou vytváření nových ohňů, proto jim již odpradávna říkali domorodí Aboridžinci „ohniví ptáci“. Až donedávna však vědci pochybovali o tom, že dravci zakládají požáry úmyslně, uvádí server Daily Mail.

Taktika dravců je jednoduchá - přenášejí doutnající stvoly a větvičky z míst požárů na vyprahlé buše, čímž poměrně snadno plameny rozšíří. To ze země vyžene drobné hlodavce či hady a ještěrky, kteří se před plameny snaží utéct. Dravcům se tak díky jejich činnosti na zemi objeví lehko dostupná kořist. Kvůli plamenům zůstává na místě taky bezpočet mršin, které jsou pro dravce rovněž potravou.

Celý kontinent v plamenech

Na internetu se nedávno objevila také podrobná vizualizace australských požárů na základě satelitních snímků NASA. Vizualizace zobrazuje všechny ohně na území Austrálie mezi 5. prosincem 2019 a 5. lednem 2020, nejde však o satelitní snímek. Některé ze zobrazených požárů se již podařilo uhasit, proto jsou méně výrazné. Stále hořící lokace jsou výrazně oranžové. Autorem je australský fotograf se zaměřením na postprodukci Anthony Hearsey, který vizualizaci zveřejnil na svém instagramovém účtu. 

5. ledna 2020 v 7:50, příspěvek archivován: 6. ledna 2020 v 16:07

Požáry na australském východním pobřeží vedle milionů zvířat připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí a další dva jsou nezvěstní. Zatím poslední obětí je 71letý muž, který byl pohřešován od 31. prosince ve státě Nový Jižní Wales. Policisté v pondělí potvrdili jeho smrt. Nadále hoří 146 místech a ve státě Viktorie na dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a osm milionů hektarů porostu. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Tereza Štěpařová

Autor

Tereza Štěpařovátereza.steparova@seznam.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...