Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Australská zoo zachránila zvířata před požárem. Její ředitel si vzal domů opice i tygra

Svět

  11:00
Nový Jižní Wales - Australská zoo v Novém Jižním Walesu zachránila všechna svá zvířata před rozsáhlým požárem. Stalo se tak díky heroickým výkonům zaměstnanců i jejímu řediteli, který si k sobě domů vzal několik exotických zvířat včetně opic, pand a jednoho tygra.

Tygr foto: Reprofoto

“Bylo to jako armageddon,” popsal deníku New York Post ředitel zoo Chad Staples situaci během vypuknutí ohně. Zoologická zahrada Mogo se nachází na jižním pobřeží Austrálie a právě tato oblíbená turistická lokalita je v poslední době tvrdě zasažena lesními požáry. Ohně si již vyžádaly sedm mrtvých a tisíce lidí musely být evakuovány ze svých domovů.

Najednou byla tma

V zoo je umístěných téměř 200 zvířat, včetně vzácných druhů jako je tygr sumaterský nebo nosorožec bílý. Zaměstnanci byli díky přesně vypracovanému evakuačnímu plánu schopni všechny z nich zachránit. Všechna zvířata byla včas pochytána; větší z nich, jako žirafy a zebry, pracovníci umístili do bezpečných vnitřních pavilonů. Řadu menších zvířat si pak zaměstnanci vzali k sobě domů. Právě Staples u sebe dočasě ‘ubytoval’ opice, červené pandy a tygra. “V tento okamžik jsou zvířata všech druhů ve všech pokojích mého domu, a všechny jsou v bezpečí...neztratili jsme jediný zvířecí život”, sdělil Staples australským médiím.

Část Austrálie vyhlásila kvůli požárům stav nouze. Předpověď je navíc špatná, čekají se ‚čtyřicítky‘

Zoo v úterý zveřejnila záběry hořících výběhů. “Nejděsivější bylo, jak rychle vítr postupoval. Najednou byla tma jako o půlnoci, což byl opravdu strašidelný pocit”, řekl zaměstnanec zoo. Hašení ohně na 65 akrech venkovního výběhu pak trvalo několik hodin. Zvířata mají dostatek krmení i hektolitry vody, připravené na případ požáru.

Záchrana zoo je jednou z mála pozitivních zpráv z Austrálie. Podle hasičů z Nového Jižního Walesu bylo v ohni zničeno již 1298 domů a požár zasáhl území o rozloze téměř 10 milionů akrů. Australská fauna je ve zdevastovaném stavu. Internetem kolují tragické záběry na prchající klokany a papoušky kakadu padající vedrem ze stromů. Požáry také zabily téměř 30% populace medvídka koaly, který je zvláště ohrožený kvůli své pomalé rychlosti a stravě založené výlučně na eukalyptových listech.

Zatímco 200 zvířat z jihoaustralské zoo přežilo, 500 milionů ptáků, savců a ještěrů se stalo podle odhadů australských ekologů obětí požárů, které zemi sužují od září loňského roku.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!