3. dubna 2018 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Propad země na Černém Mostě. Nejedná se o protiatomový kryt, sdělili hasiči

Strop se propadl v areálu školy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strop se propadl v areálu školy. | foto: Policie Praha

PRAHA Na pozemku školy na Černém Mostě v Praze 14 se nejednalo o propad stropu protiatomového krytu. K jakému účelu podzemní stavba sloužila, není jasné.

Není ani zakreslena na žádné mapě, sdělili mluvčí Prahy 14 Veronika Berná a mluvčí hasičů Martin Kavka. Podzemní prostory v úterý prozkoumají báňští záchranáři. Pozemek je nyní uzavřen a nikdo na něj nesmí. Strop se propadl do třímetrové hloubky v pondělí 2. dubna na oploceném pozemku v ulici Bratří Venclíků.

„O prostory protiatomového krytu se nejedná. Patrny jsou na místě zbytky podzemní stavby. Statika přilehlé školy nebyla narušena,“ řekla Berná.

Místo již prozkoumali hasiči, podle nichž rovněž nejde o kryt. „Odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení uvedl, že nikdy neměl v evidenci krytů výše uvedený prostor, který nemá parametry stále tlakově odolného krytu,“ uvedl Kavka.

K čemu podzemní prostor sloužil, není jasné

Nejen v místě stavby ale ani v jejím okolí nejsou žádné inženýrské sítě a zakresleny nejsou ani v žádných z dokumentů, které má radnice k dispozici. V mapách není uvedena ani samotná stavba. Jednat by se podle radnice mohlo o součást staveniště z dob, kdy bylo sídliště budováno.

Spolu s báňskými záchranáři budou v úterý na místě zjišťovat podrobnosti i zástupci magistrátu a městské části. „Kdy budou výsledky šetření, není v tuto chvíli jasné,“ řekla Berná.

Místo v úterý prozkoumali báňští záchranáři i zástupci magistrátu a městské části. Starosta Radek Vodra (TOP 09) na svém facebookovém profilu uvedl, že byly nalezeny dvě místnosti. „Nejspíš jímky, jedna s vpustí. Strop z 15 panelů. Všechno zabezpečeno, změřeno, nafoceno,“ napsal Vondra.

Propad na oploceném školním pozemku v ulici Bratří Venclíků ohlásil v pondělí ráno muž, který v okolí venčil psa. Strop na ploše 4x5 metrů se propadl do hloubky asi tří metrů. Nikdo nebyl zraněn.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz