Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strojvůdce byl podle Havlíčka zastaven, znovu se rozjel. Do poštovního vlaku narazil rychlostí 60 až 70 km

Česko

  22:33aktualizováno  15. července 12:05
Český Brod (Kolínsko) - Příčinou úterní tragické srážky vlaků na hlavním koridoru u Českého Brodu bylo nejspíš selhání člověka. Strojvedoucí osobního vlaku podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) projel návěstidlem na červenou, i když jde o velmi dobře zabezpečenou trať, a narazil do stojící poštovní soupravy.

Strojvůdce se stal jedinou obětí neštěstí, přes 30 lidí bylo zraněno, z toho čtyři vážně. Okolnostmi se zabývá Drážní inspekce, policie vyšetřuje nehodu jako obecné ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Celková škoda bude zřejmě přes 55 milionů korun. Vlaky od středečního dopoledne jezdí v úseku po jedné koleji sníženou rychlostí.

Za poslední týden jde o třetí srážku vlaků na české železnici, všechny podle dosavadního vyšetřování způsobila lidská chyba. Havlíček míní, že nejde o systémová pochybení, ale jednotlivá selhání. Chce navýšit investice do bezpečnosti a posílit personál. Sestavil novou Bezpečnostní komisi pro železnice, která se má sejít ve středu večer.

Okolnostmi se zabývá Drážní inspekce, policie vyšetřuje nehodu jako obecné...
Za poslední týden jde o třetí srážku vlaků na české železnici, všechny podle...

Provoz vlaků u Českého Brodu byl po třinácti hodinách částečně obnoven. Ve středu po 10:30 tudy projel první vlak sníženou rychlostí. Některé vlaky jedoucí z Prahy jsou dál odkloněny přes Nymburk, vlaky do hlavního města jezdí přes Benešov. „Plné obnovení provozu předpokládáme ve večerních hodinách,“ řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Po 08:00 se hasičům podařilo havarované a značně poškozené soupravy od sebe odtrhnout a začali je odtahovat. Při prvním pokusu se dvěma lokomotivami brzy ráno se soupravy odtrhnout nepovedlo. Na místo proto zamířily další dvě a začalo také rozřezávání kusů soupravy autogenem.

Osobní vlak CityElefant, kterým jelo přes sto lidí, v úterý kolem 21:30 narazil do stojícího poštovního vlaku. Strojvůdce osobního vlaku zůstal zaklíněný v kabině, jako jediný srážku nepřežil. Osm zraněných lidí, které po srážce rozvezla záchranná služba do vinohradské a Thomayerovy nemocnice v Praze a do českobudějovické nemocnice, je mimo ohrožení života. Dva z nich už jsou doma. Další zraněné záchranná služba dovezla do pražské Ústřední vojenské nemocnice a lehce zraněné do Kolína a Nymburka.

Systém na koridoru mezi Prahou a Kolínem podle Havlíčka udržuje strojvedoucího v bdělosti, musí každých deset až 20 vteřin mačkat tlačítko bdělosti. Pokud projede na červenou, tak se ozve signál a vlak zastaví, nicméně může se znovu rozjet. „Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel. V rychlosti 60 až 70 kilometrů v hodině narazil do poštovního vlaku, který nebyl zabrzděn, před sebou ho ještě tlačil,“ řekl Havlíček. Čtyřicetiletého strojvedoucího označil už krátce po nehodě za zkušeného, přepracovaný prý nebyl, vrátil se z dovolené.

Vlaky se srazily na jednom z nejvytíženějších železničních úseků a podle Havlíčka o nejlépe zabezpečenou tratí v republice. Množství incidentů na železnici v posledních letech nepřetržitě roste. Většina se jich stává na celostátní tratích. Postupně roste i počet incidentů po nedovolené jízdě vlaku, vyplývá z údajů Drážní inspekce. Jednou z příčin růstu může být podle expertů zvyšující se hustota provozu. Letos počet incidentů až do poloviny roku meziročně naopak klesl, v posledním týdnu se však stalo několik vážných nehod.

Škodu na osobním vlaku Drážní inspekce zatím vyčíslila na 40 milionů Kč. Česká pošta odhaduje škodu na poštovním vlaku, do kterého u Českého Brodu narazila osobní souprava, na 15 milionů korun. Vedle několika vagónů bylo poškozeno nebo zničeno přibližně 800 balíků.

Nejtragičtější z poslední doby byl střet dvou vlaků na regionální trati u Perninku na Karlovarsku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U Běchovic při evakuaci cestujících z pendolina narazil vlak jen s posádkou do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.

Výběr srážek dvou vlaků v posledních deseti letech:

2. února 2011 - Na nádraží ve Vodňanech na Strakonicku se srazily osobní a nákladní vlak. Jedna cestující zemřela, 20 lidí bylo zraněno.

30. prosince 2014 - V Poříčanech na Kolínsku se bočně střetly rychlík a osobní vlak. Neštěstí se obešlo bez vážnějších zranění.

28. března 2015 - Na trati mezi Velkými Žernoseky a Litoměřicemi se srazily dva nákladní vlaky. Strojvedoucí jednoho z vlaků skončil v nemocnici.

10. července 2016 - Nedaleko stanice Rotava na Sokolovsku se v nízké rychlosti čelně srazily dva osobní vlaky. Ve vlacích cestovalo 15 lidí včetně strojvedoucích, šest utrpělo zranění.

4. prosince 2017 - V železniční stanici Brumov-Bylnice na Zlínsku se srazil osobní vlak s posunující soupravou. Tři zranění.

3. května 2018 - U obce Mříč na Českokrumlovsku se srazily dva osobní vlaky. Šest lidí utrpělo zranění.

4. března 2019 - U Ronova nad Doubravou se po poledni srazil osobní vlak s manipulačním vlakem. Pět lidí bylo zraněno.

5. března 2019 - V Brně na hlavním nádraží se srazily dva vlaky. Záchranáři v souvislosti s nehodou ošetřili 23 lidí.

7. července 2020 - U Perninku na Karlovarsku se čelně srazily dva osobní vlaky; 24 lidí se zranilo, dva zemřeli. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců.

10. července 2020 - V Praze-Běchovicích se v podvečer srazil osobní vlak s rychlíkem, nikdo nebyl zraněn. Několik vagonů je vykolejených. V době srážky byla v místě průjezdná jen jedna ze tří kolejí, kvůli jiné nehodě. Pendolino tam odpoledne srazilo člověka, který na místě zemřel.

14. července 2020 - Při srážce dvou vlaků mezi Úvaly a Českým Brodem se zranily desítky lidí, uvedla mluvčí hasičů.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat