29. května 2017 18:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tropické pondělí ukázalo maximum 33,7 stupně. V úterý bude ještě větší horko

Voda v jakékoli podobě lákala lidi bez rozdílu věku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda v jakékoli podobě lákala lidi bez rozdílu věku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na 61 místech v Česku byl v pondělí podle meteorologů tropický den, tedy den s teplotou nad 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo s 33,7 stupně v Průhonicích u Prahy, kde také padly desítky let staré teplotní rekordy pro tento den i celý květen. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu. V úterý čekají meteorologové ještě větší horko.

Největší vedra v pondělí zasáhla Čechy. Ze zmíněných 61 meteorologických stanic, kde teplota překonala třicítku, byla pouze jediná na Moravě, a to v Javorníku na Jesenicku s teplotou 30,2 stupně.

Horko bylo především ve středních Čechách, více než třetina ze zaznamenaných tropických teplot připadla na místa ve Středočeském kraji a Praze. Druhá nejvyšší teplota po Průhonicích byla také zaznamenána nedaleko Prahy - v Husinci, kde rtuť vyšplhala na 33 stupňů. I třetí nejvyšší údaj byl ze středních Čech, a to z Tuhaně, kde bylo 32,6 stupně.

Vedro bylo i domácím mazlíčkům.
Jóga se dá cvičit i na netradičním povrchu.

V Průhonicích bylo pondělí výjimečný i kvůli překonání dvou rekordů. Padla jednak nejvyšší teplota pro 29. květen, původní maximum z roku 1932 činilo 30 stupňů. Zároveň byl překonán i rekord pro celý květen, původní z 22. května 1950 byl 31,5 stupně. Rekordy byly v pondělí překonány celkem na 13 místech v republice.

Pro úterý předpovídají meteorologové ještě vyšší teploty než v pondělí. ČHMÚ vydal na úterý výstrahu před vysokými teplotami a také před bouřkami, která platí pro západní polovinu Česka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz