21. srpna 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Příběhy fotek ze srpna 68: Chemika z Pardubic v Praze obklíčily tanky

Srpen 1968. Fotografie z Václavského náměstí. Pražské ulice ovládly tanky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srpen 1968. Fotografie z Václavského náměstí. Pražské ulice ovládly tanky. | foto: Vladimír Lammer

Ve třetím dílu přinášíme příběh dvou fotek. Jedna svého autora má, ta druhá na něj stále čeká.

V roce 2008 byl tento snímek vystaven v Galerii Mánes. Po vernisáži se kurátorce výstavy, Daně Kyndrové, ozvala paní, která na fotografii poznala svého tatínka. Pracoval jako chemik v Pardubicích a 21. srpna přijel do Prahy, šel z Hlavního nádraží na Václavské náměstí. První, co uviděl, byly tanky.

Svědectví nemá autora

Invaze sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968.

Hledá se autor...

Autor tohoto snímku je doposud neznámý. Koncem srpna 1969 přišel šéfredaktorce časopisu Československá fotografie. Aleně Šourkové, poštovní balíček. Když ho otevřela tak uviděla štos fotografií, které vznikly 21. srpna.  Autor této kolekce spoléhal na to, že jeho svědectví doputuje do rukou někoho z fotografického oboru.

K TÉMATU:

FOTOGALERIE: SRPEN 1968

Srpen 1968. Jedna z nejznámějších fotografií z Liberce. Až fotografka Dana...

Srpen 1968. Jedna z nejznámějších fotografií z okupovaného Liberce

juJudita Matyášová

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz