Zeman to dal Škromachovi jako podmínku při jeho čtvrteční návštěvě v Novém Veselí, kde expředseda tráví penzi.
Škromach ale dnes řekl, že kandidovat proti Paroubkovi rozhodně nebude. V médiích se totiž objevily spekulace, že by se mohli Zemanovi stoupenci už na počátku sjezdu pokusit prosadit, aby delegáti pozvali na zasedání Zemana a umožnili mu promluvit, přestože z ČSSD tento týden vystoupil. Že by se tak nakonec stalo, ale není moc pravděpodobné.
Škromach chce být znovu místopředsedou
Paroubek má nominace od všech krajských organizací ČSSD. Nic na tom nezměnilo ani to, že Zeman tento týden opustil sociální demokracii údajně proto, že Paroubek inicioval trestní oznámení, které na něj kvůli kauze Altner podal Jaroslav "Večerníček" Novák. Paroubek to ale popřel a Zemana obvinil, že chce svým rozhodnutím negativně ovlivnit sjezd.
Škromach, který se před dvěma lety se Zemanovou podporou utkal o předsednické křeslo se Stanislavem Grossem a těsně prohrál, už několik měsíců ujišťuje, že se s Paroubkem do boje nepustí. Obhajovat chce pouze funkci řadového místopředsedy, do které ho zvolil mimořádný sjezd loni v květnu.
O pět místopředsednických křesel se uchází zhruba dvojnásobek kandidátů. Paroubek už ale dal najevo, koho by si přál po svém boku. Sjezdu prý do nejužšího vedení doporučí dosavadní místopředsedy Škromacha, Bohuslava Sobotku, Petra Víchu a Janu Vaňhovou. Pátým Paroubkovým protagonistou je bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Jedno místopředsednické křeslo musí podle stanov povinně obsadit žena.
Přestože má Škromach Paroubkovu podporu, pochybuje o předsedově myšlence stálé stranické konference, která by mohla měnit stanovy, což je dosud pouze v kompetenci sjezdu. Soudí, že by šlo o zbytečné náklady. Nemyslí si také, že by se měly stanovy, které jsou jakousi stranickou ústavou, měnit častěji než jednou za dva roky, kdy zasedá sjezd.