Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Přijměte euro teď, radí MMF

Česko

Členům EU postiženým krizí má podle MMF přijetí eura pomoci financovat státní dluh

PRAHA Rychlý vstup do eurozóny by pro mnohé země střední a východní Evropy mohl být lékem na potíže spojené s hospodářskou krizí. Vyplývá to z důvěrné zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF), kterou získal ekonomický deník Financial Times.

Podle zprávy MMF, která byla dokončena zhruba před měsícem, by měla šestnáctka zemí eurozóny uvolnit pravidla pro přijetí tak, aby se ke společenství mohly připojit i země EU, které dosud nesplňují kritéria pro vstup. Ty by tak byly schopné přijmout euro, ale nestaly by se plnohodnotnými členy. Neměly by tedy zástupce v Evropské centrální bance (ECB). Přijetí eura by mělo dát zemím střední a východní Evropy větší šanci ufinancovat dluhy v zahraničních měnách. Ty se totiž kvůli slábnoucím národním měnám mohou pro mnohé země stát „smrtícími“. Navíc by jim vstup do eurozóny pomohl odstranit nejistotu a obnovit důvěru na trhu.

„Bez euroizace by některé země musely převis dluhu v cizích měnách řešit rozsáhlým snižováním domácích výdajů, což by zvýšilo politický odpor a nestabilitu,“ cituje Financial Times ze zprávy. V té se však už neuvádí, které země by měly své dluhy v zahraniční měně řešit urychleným přijetím eura.

MMF existenci zprávy nepotvrdil ani nevyvrátil. „Nebudeme se vyjadřovat k uvedeným uniklým dokumentům,“ sdělila na dotaz LN Conny Lotze, mluvčí fondu. Podobně se k uniklé zprávě postavila i ECB, která nechce komentovat „dohady a nepodložené zprávy“. „Nicméně postoj ECB k přístupovým kritériím a pravidlům pro přijetí eura je dobře známý: považujeme zachování přístupových kritérií za nezbytné,“ uvedl Wiktor Krzyzanowski, mluvčí ECB.

Česká republika podle ministra financí Miroslava Kalouska nemá potíže s ufinancováním svého dluhu, a proto s přijetím eura nemusí spěchat. Opozice to však vidí jinak. „Pro Českou republiku by relativně rychlé přijetí eura mohlo být výhodné,“ řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něj by budoucí přechodná vláda měla s ECB aktivně jednat o možnosti urychleného vstupu do eurozóny. „Konečné rozhodnutí, ale musí udělat až politická vláda, která vzejde z podzimních voleb,“ tvrdí Sobotka.

V jiných kruzích však možnost rychlejšího přijetí eura žádné nadšení nevyvolala. „Hospodářská komora s tímto návrhem omezujícím pravomoci a kompetence České republiky a zavádějícím její druhořadé členství v žádném případě nesouhlasí a jednoznačně ho odmítá,“ řekl prezident hospodářské komory Petr Kužel. Ještě ostřeji se proti možnému uvolnění podmínek a urychlení přijetí eura vyjádřil ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík.

„Proč vstupovat do projektu, který neukázal, že je úspěšný. Dnes můžeme dokonce očekávat i to, že země eurozóny můžou uvažovat o vystoupení z ní,“ řekl Ševčík.

***

Evropa a euro

Polsko - leden 2012

Česko - datum má oznámit

1. listopadu 2009, nemůže to

být dříve než v roce 2013

Maďarsko - nemá konkrétní

datum přijetí, předpokládá se

nejdříve v roce 2012

Maastrichtská kritéria

inflace - dvanáctiměsíční průměr do

1,5 procenta nad průměr tří zemí

eurozóny s nejnižší inflací

úrokové míry - 10leté vládní dluhopisy

musí mít úrokovou míru

do 2 procent nad průměrem vládních

dluhopisů tří zemí eurozóny s nejlepší

cenovou stabilitou

vládní deficit - do 3 procent HDP

veřejný dluh - do 60 procent HDP

stabilní měnový kurz - dvouletý

pobyt v ERM II bez toho, aby se měna

vychýlila o 15 procent nahoru či dolů

Koho se zřejmě týká

doporučení MMF bez

ohledu na plnění

maastrichtských kritérií:

Turecko, Rumunsko,

Maďarsko, Ukrajina,

Lotyšsko, Estonsko,

Srbsko

„Pro Českou republiku by relativně rychlé přijetí eura mohlo být výhodné.“

Autor: