Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomoc uprchlíkům? Zatím jsme to neřešily, reagují farnosti na papeže

Česko

  7:00
PRAHA - Výzva papeže Františka, aby evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery přijaly alespoň jednu uprchlickou rodinu rezonuje i v Česku. Farnosti napříč republikou jsou ale poměrně zdrženlivé. Pomoc zatím není aktuálním tématem, shodli se faráři oslovení serverem Lidovky.cz.
Církev - ilustrační foto

Církev - ilustrační foto foto: Shutterstock

„Evangelium nás vyzývá k solidaritě, musíme dát uprchlíkům konkrétní naději,“ řekl papež František - vnuk italských emigrantů, kteří přišli do Argentiny - v neděli během nedělní modlitby na Svatopetrském náměstí. Vyzval také evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny.

Hlava římskokatolické církve si přeje, aby se biskupové působící po Evropě zasadili o to, že v jejich diecézích výzva ohledně přijímání migrantů padne na úrodnou půdu.

Česko musí přijmout skoro tři tisíce uprchlíků, žádá Evropská komise

Server Lidovky.cz oslovil několik farností napříč Českem, aby zjistil, jestli by byly schopny zajistit pomoc uprchlíkům v jejich nelehké situaci. Výsledek? Musíme to teprve projednat a zvážit naše možnosti, tvrdí faráři. Ve svých odpovědích se shodují na jednom: Pomoc v Česku zatím není aktuálním tématem.

„Určitě bychom rádi pomohli, ale budeme se o tom bavit, až to bude aktuální. Zatím to tak nevypadá. V případě, že by to nastalo, museli bychom řešit technickou stránku v kruhu spolupracovníků a rady. Není to tak jednoduché,“ uvedl děkan římskokatolické farnosti v Šumperku Slawomir Sulowski.

Naproti tomu do farnosti Luka nad Jihlavou se informace o papežově výzvě zatím vůbec nedostala. „Přiznám se, že o tom vůbec nevím. S farní radou jsme o tom tedy nejednali. Uvidíme podle situace. Těžko říct. Výzva sice zazněla, ale je to strašně složité. Nevím, čeho jsme schopni. Musíme to projednat s lidmi,“ řekl farář Miloš Mičánek s tím, že je to zatím „stále otevřená téma“.

Farnosti v Česku

V České republice je celkem 768 farností. Nejvíce jich je v Jihomoravském kraji, tj. 135. Naopak v Karlovarském kraji je pouze devět farností.

Ani ve farnosti v Lipníku nad Bečvou slova papeže nejsou tématem pro farníky. „Nevím o tom, takže to zatím nemůžu brát vážně. Když by to bylo myšleno vážně, tak se o tom poradíme s radou,“ uvedl farář Stanislav Suchánek. Téma se zatím neřešilo ani v Děkanství Náchod. „Nebylo to vůbec na programu dne. Možná i to je určitá informace,“ zmínil Jiří Jakoubek, kaplan římskokatolické farnosti.

Výzva směrem k věřícím

Zato ve farnosti v Jemnici se už pomalu rozběhla diskuse. „Výzvu jsme zaznamenali a bavili jsme se o ni. Budeme věřícím předkládat výzvu k pomoci a vysvětlovat jim, že je potřeba běžencům nabídnout nějaké zázemí. Vyzveme je, aby třeba uvolnili nějaký byt. Když by vznikla konkrétní situace, mohli bychom si potom říct, jestli je to možné či nikoli, ale zatím žádné detailnější informace nemáme. Navíc to není jen v naší kompetenci,“ odkázal se farář Josef Brychta na ministerstvo vnitra. Kromě toho také uvedl, že pomoc uprchlíkům v podstatě už nabídli, protože pomáhají charitě.

Papež vyzval evropské farnosti, aby se ujaly uprchlických rodin. Vatikán jde příkladem

Některé farnosti by zase rádi spolupracovaly s ostatními věřícími. „Záleželo by na konkrétních okolnostech. Pokud má farnost ubytovací prostory - například na faře nebo v pastoračních domech -, tak by to samozřejmě bylo možné. Horší by bylo, kdyby pan farář měl k dispozici faru o jedné místnosti. Ale věřím, že by se našli ochotní lidé, kteří by rádi někoho k sobě domů přijali,“ uvedl Alois Peroutka z farnosti v Novém Jičíně.

Papežova výzva se setkala s reakcí České biskupské konference ještě v ten samý den, kdy hlava římskokatolické církve vystoupila před davem lidí na Svatopetrském náměstí. Podle jejího mluvčího Františka Jemelky je totiž připravena vyzvat své farnosti, aby přijaly mezi sebe uprchlické rodiny. Musí ji o to ale prvně požádat vláda nebo ministerstvo vnitra.

Přerozdělování? Zatím nevíme

Přesný mechanismus však Jemelka zatím nezná. „Bude-li tato pomoc realizována, je nezbytná také kooperace s místními samosprávami,“ sdělil Lidovým novinám. Biskupové nicméně nabídli pomoc vládě ohledně uprchlíků už v červenci.

Také vláda počítá se zapojením církví při integraci azylantů do české společnosti.„Papežovu iniciativu vnímám jako důležité poselství, které pomáhá v těchto nelehkých chvílích snížit napětí ve společnosti. Česká vláda oceňuje ochotu církví podílet se na integraci uprchlíků, kteří v Evropě získají azyl,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka ve svém tiskovém prohlášení.

„Výzva papeže Františka je v souladu s jednáními, která vláda vede s českými církvemi už od poloviny července letošního roku, kdy jsem se k tomuto tématu s představiteli církví osobně setkal,“ doplnil. Podle něj je však Česká republika na okraji hlavního migračního proudu, jde tedy převážně o tranzitní zemi.